Nowa ustawa, ogłoszona w hiszpańskim dzienniku urzędowym (BOE), umożliwi wcześniejsze zwolnienie z więzień członków baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA.

Przepisy zatwierdzają odsiedzenie wyroków więzienia w krajach Unii Europejskiej i są korzystne dla członków ETA odbywających kary w Hiszpanii. 

W najbliższych miesiącach skorzystać z tego może nawet do 44 członków ETA dzięki zaliczeniu im odbywania kary we Francji - twierdzi Stowarzyszenia Ofiar Terroryzmu (AVT).

Według wcześniejszych wyliczeń AVT, od 2019 r. hiszpańskie sądy zgodziły się na warunkowe zwolnienie 38 członków ETA. Tylko w tym roku miało miejsce siedem takich przypadków.

Sprawa budzi w Hiszpanii wiele kontrowersji

Kwestie dotyczące wcześniejszych zwolnień członków ETA czy uroczystości gloryfikujących tę organizację budzą w Hiszpanii wiele kontrowersji. W piątek madrycki dziennik "ABC" pisał o tym, że stowarzyszenie Sare, działające na rzecz więźniów ETA i ich rodzin, otworzyło sklep odzieżowy w centrum Bilbao w Kraju Basków, którego dochód ma być przeznaczony na pomoc uwięzionym.

Z kolei sobotni mecz piłki nożnej między baskijskim klubem Athletic Bilbao a katalońskim Espanyolem symbolicznie rozpoczął Martin Zabaleta, który w 1980 r. zdobył Mount Everest. Kontrowersje wywołał fakt, że Zabaleta otwarcie sympatyzuje z ETA i na najwyższy szczyt świata zaniósł baskijską flagę (ikurrinę) z emblematem tej organizacji. Fani Athleticu zgotowali Zabalecie owację na stojąco.

Nowa ustawa, przyjęta przez prezydium Kongresu Deputowanych mimo prób zablokowania jej w Senacie, wejdzie w życie 20 dni od publikacji.

Separatystyczna organizacja terrorystyczna. Założona pod koniec lat 50.

ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Baskonia i Wolność) to założona w 1959 r. separatystyczna organizacja terrorystyczna, której celem była niepodległość położonego w północnej Hiszpanii Kraju Basków. Przez lata przeprowadziła szereg ataków, w tym m.in. udany zamach na premiera Luisa Carrero Blanco w 1973 r.

W 2017 r. ETA złożyła broń, a w następnym roku ogłosiła samorozwiązanie.