W brytyjskim ośrodku Bletchely Park, gdzie podczas II wojny światowej złamano kod Enigmy, rozpoczyna się pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona sztucznej inteligencji.
Konferencja zorganizowana została z inicjatywy brytyjskiego rządu. Jest pierwszą próbą wypracowania wspólnej strategii w obliczu wyzwania, jakie stanowi dla ludzkości sztuczna inteligencja.
Brytyjski premier Rishi Sunak uważa, że nowa technologia może potencjalnie zrewolucjonizować wiele dziedzin życia, ale należy wpierw oszacować ryzyko, jakie za sobą niesie i podjąć odpowiednie regulacyjne kroki. Tylko wtedy sztuczna inteligencja będzie rozwijać się w służbie człowieka, a nie przeciwko niemu.
Jak zauważają komentatorzy konferencja w Bletchley Park jest zaledwie początkiem tej dyskusji, ale gdzieś trzeba postawić pierwszy krok. Docelowo powinna doprowadzić do podjęcia praktycznych ustaleń i międzynarodowych zobowiązań. W tej pierwszej, zorganizowanej w Wielkiej Brytanii próbie bierze udział 100 przedstawicieli z 27 krajów, w tym wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris i przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
Punktem kulminacyjnym konferencji będzie transmitowana jutro na żywo rozmowa między brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, a właścicielem platformy X, niegdyś Twittera, Elonem Muskiem.
Brytyjski premier pragnie, by rozpoczęcie międzynarodowego dialogu na temat sztucznej inteligencji było traktowane w przyszłości jako jego osobiste osiągnięcie. Notowania sondażowe rządzącej Partii Konserwatywnej są obecnie bardzo słabe - znajdujący się w opozycji Laburzyści mają nad Torysami dwucyfrową przewagę punktową. Po przyszłorocznych wyborach można zatem spodziewać się zmiany gospodarza rezydencji na Downing Street. Czas więc na zbieranie laurów.