W Rosji odnotowano pierwsze przypadki zakażenia u ludzi wirusem ptasiej grypy H5N8. W związku ze sprawą zawiadomiono Światową Organizację Zdrowia. To pierwszy znany przypadek zakażenia u człowieka tym właśnie szczepem ptasiej grypy.
Jak poinformowała szefowa Rospotrebnadzoru (federalna służba ochrony praw konsumentów) Anna Popowa, wirusa wykryli badacze z centrum naukowego "Vektor". Wyjaśniła, że zakażonych jest siedmiu pracowników fermy drobiu w południowej Rosji, gdzie w grudniu 2020 roku wykryto ognisko epidemii u ptaków.
Popowa wytłumaczyła, że wirus był łagodny, a ryzyko "zostało zminimalizowane, sytuacja się nie rozwinęła". Zakażeni wyzdrowieli i czują się dobrze.
Wirus jest jednak w stanie przenosić się z ptaków na ludzi, pokonał barierę międzygatunkową. Dziś ten wariant wirusa nie przenosi się z człowieka na człowieka, ale czas pokaże, jak szybko kolejne mutacje pomogą mu pokonać tę barierę - powiedziała.
Zwróciła uwagę, że wirus został wykryty na wczesnym etapie, co daje czas na przygotowanie się na ewentualne mutacje. Możliwe więc będzie przedwczesne przygotowanie np. szczepionek.
Podkreśliła, że dane dotyczące zakażenia wirusem H5N8 zostały już przesłane do WHO.
W listopadzie centrum Vektor informowało, że wirus H5N8 szaleje wśród ptaków w 15 regionach Rosji. Zakażenia u zwierząt zanotowano także w kilku innych krajach, m.in. w Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Wirusa wykryto także w Polsce, m.in. w Lubuskiem, Małopolsce, Świętokrzyskiem, Podkarpaciu, Opolskiem i w Wielkopolsce.
Większość przypadków wykryto u dzikiego ptactwa, m.in. kaczek krzyżówek. Kilka zakażeń wykryto na fermach drobiu. Wirusy grypy typu H5 i H7 są bardzo groźne dla ptaków, epidemie związane z nimi rejestruje się od 1996 roku. Jedna z ostatnich miała miejsce we Francji w latach 2016-2017.
Niektóre szczepy wirusów, np. H5N1 są w stanie także zarażać ludzi. Są bardzo zjadliwe - śmiertelność według WHO wynosi aż 60 proc. Ryzyko pandemii jest jednak niewielkie, gdyż wirusami trudno się zarazić. W latach 2003-2009 wykryto 440 przypadki u ludzi.