36-letnia Grace Davidson urodziła się bez funkcjonującej macicy. Dzięki pionierskiemu przeszczepowi narządu od swojej siostry, dwa lata po operacji, Brytyjka urodziła swoje pierwsze dziecko. Mała Amy, której imię wybrano na cześć dawczyni, ważyła nieco ponad dwa kilogramy.
To było niesamowite, nie wyobrażaliśmy sobie, że to będzie możliwe - mówią szczęśliwi rodzice.
Para mieszka w północnym Londynie, ale pochodzi ze Szkocji. Ma nadzieję na drugie dziecko. Rodzice małej Amy początkowo chcieli zachować anonimowość, jednak po narodzinach córeczki opowiedzieli BBC o swoim „małym cudzie”.
Grace urodziła się z rzadką chorobą, zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küster-Hausera charakteryzującym się brakiem lub niedorozwojem macicy przy prawidłowo funkcjonujących jajnikach.
Przed operacją przeszczepu narządu od siostry, obie kobiety przeszły konsultacje psychologiczne. Rodzice Grace i Angusa również przeszli leczenie niepłodności i nadal posiadają zamrożone zarodki. Grace przyznała, że miała możliwość adopcji, ale doświadczenie ciąży było dla niej bardzo ważne. Zawsze miałam instynkt macierzyński, ale przez lata tłumiłam go, ponieważ było to zbyt bolesne - powiedziała.
Pierwsze dziecko urodzone po przeszczepie macicy przyszło na świat w Szwecji w 2014 roku. Od tego czasu przeprowadzono około 135 transplantacji macicy, w wyniku których urodziło się dotychczas około 65 dzieci.
Siostra matki, Amy, zaznaczyła, że nie odczuła poczucia straty, jakiego doświadczają niektóre kobiety po histerektomii, ze względu na natychmiastowe korzyści, jakie zabieg przyniósł jej siostrze. Grace dostała miesiączkę w ciągu dwóch tygodni od przeszczepu i zaszła w ciążę już przy pierwszej próbie in vitro. Poczuć pierwsze kopnięcie dziecka było niesamowite - wspomina, dodając, że ciąża była wyjątkowa.
Mała Amy przyszła na świat przez cesarskie cięcie w szpitalu Queen Charlotte's w zachodnim Londynie. Rodzice mają nadzieję na drugie dziecko, jak tylko zespół medyczny uzna, że nadszedł odpowiedni czas. Przeszczepiona macica zostanie następnie usunięta. Do tego czasu matka musi przyjmować leki immunosupresyjne, aby jej organizm nie odrzucił przeszczepu.
Profesor Richard Smith, który kierował zespołem pobierającym narządy i od ponad dwóch dekad prowadzi badania nad przeszczepami macicy, podkreślił, że lekarze są zachwyceni narodzinami małej Amy. Daje ona nadzieję wielu z 15 tysięcy kobiet w Wielkiej Brytanii w wieku rozrodczym, które nie mają funkcjonującej macicy.