W ciągu sekundy na świecie rodzi się pięć osób, a dwie umierają. Statystycznie więc co sekundę ludność świata powiększa się o 3 osoby. To szacunki, którymi posługuję się ONZ. Według tych wyliczeń nad ranem naszego czasu urodził siedmiomiliardowy człowiek.
Symbolicznie uznano, że siedmiomiliardowym człowiekiem będzie dziewczynka urodzona w szpitalu w Manili na Filipinach. Ma na imię Danica Camacho.
Dokładnie ludności na ziemi nie sposób policzyć - szczególnie w tych biednych krajach, gdzie nie są prowadzone statystyki.
200 lat temu na świecie żyło miliard ludzi, 50 lat temu - 3 miliardy, a w 2000 roku po ziemi chodziło już 6 miliardów ludzi. Dziś jest nas 7 miliardów, a w 2045 roku liczba ta może się zwiększyć o kolejne dwa miliardy.
Sprawdź liczbę ludności na świecie na liczniku ONZ
Ten siedmiomiliardowy człowiek będzie się musiał zderzyć z problemem ubóstwa i problemem głodu. Jest takie powiedzenie, że 10 proc. ludności na świecie jest na diecie, a 90 proc. jest niedożywiona. To jest kłopot, z którym musimy sobie poradzić jak najszybciej, bo tak nie powinno być - ubolewa Kamil Wyszkowski z biura ONZ ds. rozwoju. I to właśnie ubóstwo, dystrybucja dóbr i żywności na świecie to nasze największe problemy. Bo miejsca wystarczy nawet dla kolejnych miliardów z nas.
Gdyby te żyjące dziś na ziemi 7 miliardów ludzi zgromadzić w jednym miejscu i postawić ramię w ramię, to zajęliby powierzchnię porównywalną do wielkości Los Angeles. Takiego tłoku nigdzie nie ma, jednak są miejsca, gdzie jeden kilometr kwadratowy zamieszkuje prawie 20 tysięcy ludzi. Najwięcej ludzi żyje w miastach o dużej autonomii, lub miastach-państwach, np. w Makau, Monako, Hong Kongu i Singapurze. Dużo mieszkańców na kilometr kwadratowy jest też w Korei Południowej, Holandii i Indiach. Największymi przestrzeniami mogą pochwalić się natomiast Grenlandia, Mongolia, Namibia, Australia, Islandia i Kanada.
Jeśli chodzi o kraje o największej liczbie mieszkańców, to na pierwszym miejscu są Chiny (1 mld 336 mln ludzi), a za nimi Indie (1 mld 189 mln). To dwa kraje na Ziemi, których ludność przekroczyła miliard. Na kolejnym miejscu jest Unia Europejska - liczona razem wspólnota ma prawie pół miliarda obywateli. Czwarte miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które mają ponad 300 milionów mieszkańców.