Setki osób, skarżących się na problemy z oddychaniem, zgłaszają się do irackich szpitali. Burza piaskowa przetacza się przez centralną i południową część Iraku. Władze zmuszone były zamknąć lotniska w prowincjach Nadżaf i Basra. Ministerstwo środowiska Iraku poinformowało, że w przyszłości w tym kraju będzie można spodziewać się większej liczby "dni pyłowych".
- Burza piaskowa przetacza się przez Irak. Wiele osób ma kłopoty z oddychaniem.
- Zamknięte są niektóre lotniska.
- Niektórzy eksperci uważają, że burze piaskowe w tej części świata stają się coraz częstsze z powodu zmian klimatycznych.
Burza piaskowa pokryła południowe prowincje Iraku pomarańczową chmurą, która ograniczyła widoczność do mniej niż jednego kilometra - informuje BBC.
Władze zmuszone były zamknąć lotniska w prowincjach Nadżaf i Basra.
Na nagraniach udostępnianych w sieci widać obszary pokryte gęstą, pomarańczową mgłą, a lokalne media donoszą o przerwach w dostawie prądu.
Piesi i policjanci noszą maski na twarzach, aby chronić się przed pyłem. Ratownicy medyczni udzielają pomocy osobom, które mają trudności z oddychaniem.
Jak poinformował lokalny urzędnik ds. zdrowia, szpitale w prowincji Muthanna w południowym Iraku przyjęły co najmniej 700 osób, które miały poważne problemy z oddychaniem. Ponad 250 osób przewieziono do szpitala w prowincji Nadżaf, a co najmniej 322 pacjentów, w tym dzieci, wysłano do szpitali w prowincji Diwanija. Kolejnych 530 osób zgłosiło problemy z oddychaniem w prowincjach Zi Kar i Basra.
Według lokalnych służb meteorologicznych warunki powinny stopniowo poprawiać się we wtorek.
Burze piaskowe są w Iraku powszechne, jednak niektórzy eksperci uważają, że stają się coraz częstsze z powodu zmian klimatycznych - podkreśla BBC. ONZ wymienia Irak jako jeden z pięciu krajów najbardziej narażonych na zmiany klimatu, ze względu na regularne burze piaskowe, upały i niedobór wody.
Ministerstwo środowiska Iraku poinformowało, że w przyszłości w Iraku będzie można spodziewać się większej liczby "dni pyłowych".
Burza piaskowa w 2022 roku spowodowała śmierć jednej osoby, ponad 5 tys. osób potrzebowało wówczas pomocy lekarskiej.