Ratowanie Biblioteki Polskiej w Paryżu zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w czasie wizyty we francuskiej stolicy. Polski rząd będzie wspierał finansowo tę renomowaną placówkę przez co najmniej pół wieku. Paryska Polonia zabiegała o tego typu decyzję już od wielu lat.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał w poniedziałek w Paryżu umowę założycielską utworzenia Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu.
To historyczna chwila dla Polski. Państwo polskie będzie finansować i wspierać Bibliotekę Polską w Paryżu. Umowa została podpisana na 50 lat - powiedział minister Gliński.
Polska spełnia swoje obowiązki względem dziedzictwa narodowego i Polonii. To jest dla nas bardzo ważne - dodał minister. Po raz pierwszy Polska ma możliwość, dzięki znowelizowaniu ustaw, na finansowanie instytucji kultury funkcjonującej za granicą również w oparciu o prawo francuskie.
Biblioteka Polska z prawie 200-letnią historią jest niezwykle istotnym elementem polskiego dziedzictwa kulturalnego i historii Polski z dziełami Mickiewicza i Chopina - dodał szef resortu kultury.
Dyrektorem nowoutworzonego Instytutu został prof. Maciej Forycki.
Prezes polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu profesor Kazimierz Piotr Zaleski zasugerowal w rozmowie z korespondentem RMF FM Markiem Gładyszem, że było to jedyne rozwiązanie, by zapewnić Bibliotece Polskiej w Paryżu przetrwanie.
POSŁUCHAJ FRAGMENTU ROZMOWY PARYSKIEGO KORESPONDENTA RMF FM MARKA GŁADYSZA Z PROFESOREM KAZIMIERZEM PIOTREM ZALESKIM:
Historię Biblioteki Polskiej w Paryżu przypomniał prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jan Ostrowski, wskazując, że działalność PAU została zawieszona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej i dopiero w 2003 r. przywrócono jej status oraz potwierdzono własność budynku, w którym znajduje się Biblioteka.
W 1893 r. przekazano na własność Akademii Umiejętności zbiór Biblioteki Polskiej w Paryżu. Pierwsze posiedzenie Akademii odbyło się 18 lutego 1873. Początkowo Akademia składała się z 3 wydziałów - filologicznego, historyczno-filozoficznego oraz matematyczno-przyrodniczego.
Po 1918 r. Akademię przekształcono w Polską Akademię Umiejętności. W 1948 władze komunistyczne ogłosiły zamiar powołania Polskiej Akademii Nauk, a wobec PAU zastosowano restrykcje: finansowe, cenzuralne, ograniczono jej kontakty z zagranicą, zablokowano wydawnictwa. Podczas uroczystości w Bibliotece Polskiej Gliński wręczył medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" prezesowi polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryzu prof. Kazimierzowi Piotrowi Zaleskiemu oraz mecenasowi Piotrowi Sadowny, zasłużonemu w pracach nad aktem założycielskim Instytutu.
Przypomnijmy, że - jak podkreśla wielu specjalistów - zbiory Biblioteki Polskiej w Paryżu są bezcenne. Ta znana polonijna placówka kulturalna posiada ponad 200 tysięcy woluminow i rycin z okresu od XVI wieku do dnia dzisiejszego - w tym rękopisy Adama Mickiewicza oraz pierwsze wydania dzieła pt. "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika.