Wolontariusze w mundurach ZOMO i porozstawiane na ulicach kilku miast koksowniki przypominają o 33. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. "Młodzi Pamiętają" to coroczna inicjatywa organizowana od 2005 r. mająca na celu przypomnienie wydarzeń stanu wojennego. W tym roku akcję zorganizowano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Ostrołęce.
Od rana na ulicach miast można spotkać patrolujących je wolontariuszy w mundurach ZOMO. W Warszawie pojawił się także transporter opancerzony SKOT.
Organizatorzy podkreślają, że dzięki akcji pragną pokazać młodym ludziom jak wiele zmieniło się w Polsce od czasu stanu wojennego. "Staramy się też uzmysłowić ogrom pracy, który muszą wykonać, by stworzyć w naszym kraju dobrze funkcjonujące społeczeństwo obywatelskie" - mówi rzecznik prasowy akcji Michał Kalinowski.
Starsi będą mieli okazję przypomnieć sobie, czym był dla nich stan wojenny i jak wyglądało wtedy ich życie oraz podzielić się swoimi wspomnieniami z potomkami. Zależy nam na tym, by młodzi ludzie poznali tamte wydarzenia nie tylko z podręczników i akcji takich jak nasza, ale też z prywatnych relacji ich bliskich - zaznacza Kalinowski.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły się zatrzymywania działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.
(mpw)