Sensacja archeologiczna we Fromborku. Czaszka odnaleziona w grobowcu w tamtejszej archikatedrze to najprawdopodobniej fragment szkieletu Mikołaja Kopernika - ogłosił profesor Jerzy Gąssowski, który od dwóch lat nadzorował prace poszukiwawcze.

REKLAMA

Miejsce pochówku Kopernika dokładnie zlokalizowano dopiero w sierpniu - przy jednym z ołtarzy odnaleziono kości kilkunastu osób w tym szczątki, które odpowiadają opisowi Mikołaja Kopernika.

To jest miejsce wytypowane przez historyków, między innymi przez doktora Sikorowskiego na miejsce pochówku Mikołaja Kopernika. To jest ołtarz, którym on się opiekował. Taki był zwyczaj - tłumaczą archeologowie. Posłuchaj relacji reportera RMF Wojciecha Jankowskiego:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Jednak dopiero specjalistyczne badania znalezionych szczątków – analiza antropologiczna wykonana w laboratorium kryminalistyki Komendy Głównej Policji – pozwoliły na stwierdzenie, że są to - z dużym prawdopodobieństwem - kości Kopernika. Teraz archeolodzy, aby mieć pewność, przeprowadzą kolejne badania. Mają nadzieję, że uda im się odnaleźć grób wujka słynnego astronoma i porównać kody DNA. Nie wiadomo tylko, czy uda się na to zdobyć pieniądze.

Grób najsłynniejszego astronoma był poszukiwany od prawie 200 lat.

Autor rekonstrukcji twarzy Mikołaja Kopernika: nadkom. Dariusz Zajdel, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji w Warszawie