Chorzy na alzheimera nie doczekali się tańszych plastrów, które umożliwiają podawanie medykamentu przez skórę. Jest za to dobra wiadomość dla cukrzyków: od 1 lipca refundowane będą długo działające analogi insulin. W środę przedstawiono kolejną listę leków refundowanych.
Pacjenci chorzy na alzheimera, którzy będą chcieli używać plastrów, muszą dopłacić prawie trzysta złotych za opakowanie. Dlaczego? Podczas konferencji, na której przedstawiono czwartą już w tym roku listę leków refundowanych, po raz kolejny resort zdrowia tłumaczył, że jedyny producent plastrów nie chce zejść z ceny.
Wyjściem byłoby zawężenie kręgu pacjentów, którym państwo dopłacałoby więcej. Ale urzędnicy bezradnie rozkładają ręce, mówiąc, że przy chorobie Alzheimera bardzo trudno określić, który pacjent wymaga plastrów, a który może przyjmować dużo tańsze tabletki.
Jakie muszą być objawy? Czy to musi być konsultacja np. psychiatry, który poświadczy występowanie urojeń? - pytała konsultant do spraw neurologii profesor Danuta Ryglewicz. Brutalnie dodała, że plastry "warto" finansować, ale tylko pacjentom w słabszym stadium choroby. W pewnym momencie z punktu widzenia medycznego, nie ma uzasadnienia, bo on już nie pomoże - zaznaczyła.
Podczas konferencji nie padła żadna deklaracja, kiedy chorzy, którym można jeszcze próbować hamować alzheimera, doczekają się tańszych i wygodniejszych plastrów.
Na nowej liście leków refundowanych znalazły się trzy nowe substancje czynne dotychczas nie refundowane, w tym dwa analogi insulin długo działających: Insulinum glargine (nazwa handlowa Lantus) i Insulinum detemirum (nazwa handlowa Levemir). Pierwszy dotyczy cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od sześciu lat, a drugi cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od dwóch lat.
Chorzy na cukrzycę od kilku lat zabiegali o refundację analogów insulin długo działających. Podkreślali, że ich stosowanie ułatwia im życie, gdyż mogą w bardziej elastyczny sposób przyjmować insulinę i wydatnie zmniejszyć narażenie na niedocukrzenie. Insuliny długo działające podaje się najczęściej przed snem, ich działanie jest przedłużone nawet do kilkunastu godzin po przebudzeniu. Dzięki nim chory nie ma problemów z utrzymaniem właściwego poziomu cukru w nocy.
Refundowany będzie także preparat stosowany przy obniżaniu podwyższonego ciśnienia śródgałkowego w leczeniu jaskry.
Dla 12 produktów dodano nowe wskazania. I tu ważna zmiana dla pacjentów cierpiących na choroby psychiczne: już nie tylko schizofrenicy będą mogli korzystać z refundacji, ale też ci cierpiący na chorobę afektywną dwubiegunową.
Dla 122 produktów zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen zbytu; w przypadku 15 produktów wprowadzono podwyżki.
W przypadku 458 produktów spadły dopłaty pacjenta. Z kolei pacjenci dopłacą więcej do 546 produktów. Ceny detaliczne brutto spadły dla 814 produktów, a wzrosły dla 227.