Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaproponuje, by w porządku jej obrad znalazła się sprawa wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. "Będę składał konkretne propozycje. RBN jest właściwym gremium, by podjąć ten ważny i dzielący Polskę i Polaków temat" - podkreśla były minister sprawiedliwości.

REKLAMA

W Polsce narasta gigantyczny kryzys i gigantyczne emocje związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej - ocenia Zbigniew Ziobro. RBN jest miejscem, w którym ten temat powinien zostać podjęty i chcę, by ten temat został włączony do porządku obrad - dodaje. Z jednej strony słyszymy od lidera największej partii opozycyjnej zarzuty i stanowczo formułowane stwierdzenie, że był mord, okrutne zabójstwo prezydenta i 95 osób na pokładzie samolotu. Z drugiej strony wobec tak ciężkiego zarzutu zbrodni słyszymy, że tak naprawdę wszystko zostało wyjaśnione - burzy się Ziobro. Dodał, że będzie przekonywał do powołania komisji z udziałem międzynarodowych ekspertów, która miałaby wyjaśnić katastrofę.

"Wniosek zostanie poddany pod dyskusję"

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej pytany o zapowiedź Ziobry zaznaczył, że "każdy członek RBN ma prawo zgłaszać wnioski, które z pewnością będą poddane pod dyskusję". Możliwość dyskutowania wszelkich kwestii, także tych zgłaszanych przez opozycję, nawet najbardziej kontrowersyjnych, a nie tylko proponowanych przez stronę rządzącą, jest właśnie wielką wartością tej formuły RBN, którą wprowadził prezydent Bronisław Komorowski - dodał.

Według planów czwartkowe posiedzenie RBN ma być poświęcone rezultatom strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego oraz kwestii samolotów dla VIP-ów.

Koncepcja międzynarodowej komisji ds. katastrofy smoleńskiej

Były wiceszef MSZ, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczerski przyznał z kolei w środę w rozmowie z reporterem RMF FM, że sprawą katastrofy smoleńskiej powinny zająć się instytucje międzynarodowe. Rząd powinien zrozumieć, iż w dzisiejszej sytuacji, w której 2/3 Polaków chce śledztwa międzynarodowego, kiedy zaufanie do sposobu prowadzenia śledztwa w Polsce u obywateli jest tak niskie, zadaniem polskiego rządu jako podmiotu polskiego państwa, jest poszukiwanie wsparcia dla prawdy o Smoleńsku. A jeśli rząd postrzega powoływanie międzynarodowej komisji jako podważanie swojego działania, przyznawałby się do tego, że ma jakąś tajemnicę - ocenia Szczerski.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta. Powołał ją w maju 2010 r. Bronisław Komorowski. W skład RBN wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie spraw wewnętrznych, obrony, spraw wewnętrznych i administracji oraz szefowie partii zasiadających w parlamencie. Z udziału w pracach RBN zrezygnował prezes PiS Jarosław Kaczyński.