Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Nasze państwo było jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce. Polska, która otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), swoją kandydaturę zgłosiła w roku 2009. W tajnym głosowaniu na niestałych członków wybrano także Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwineę Równikową.
W sali Zgromadzenia Narodowego zebrały się w piątek delegacje stałych przedstawicielstw krajów członkowskich ONZ. Głosy na poszczególnych kandydatów składano na dostarczanych kartkach, które wrzucano do roznoszonych przez pracowników ONZ specjalnych urn.
Po ogłoszeniu wyników głosowania na sali ONZ-tu rozległy się brawa. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski odbierał gratulacje.
Wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu i potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy - skomentował wyniki piątkowego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.
Jak podkreślił w komunikacie, wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to "zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu".
To duże zwycięstwo polskiej dyplomacji i ważny sukces w naszej polityce zagranicznej - ocenił minister. Zaznaczył, że wynik piątkowego głosowania stanowi ponadto "potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy". Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań - dodał Waszczykowski.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Premier Beata Szydło napisała z kolei na Twitterze o "historycznym sukcesie polskiej dyplomacji. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku - podkreślała szefowa rządu.
Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RBONZ. Polska staje sie silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku
BeataSzydlo2 czerwca 2017
Gratulacje dla ministra Waszczykowskiego, dla MSZ, sporo ludzi nad tym pracowało od ostatnich 2 lat - tak Ryszard Schnepf zareagował w Popołudniowej rozmowie w RMF FM na wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Były ambasador Polski m.in. w Stanach Zjednoczonych podkreśla: Obecność w RB ONZ to jest przede wszystkim prestiż.
Polska kampanię wyborczą prowadziła pod hasłem "Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie". Równolegle z polskim MSZ o uzyskanie dla Polski statusu członka Rady intensywnie zabiegało Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku.
Mam na nich wszystkich oko ;) Ocigaj si. Czekamy na rozpoczcie. Pozdrawiam z ONZ. @RMF24pl pic.twitter.com/072pk3oPZz
p_zuchowski2 czerwca 2017
W trakcie kampanii wyborczej, podczas spotkań z szefami stałych przedstawicielstw przy ONZ strona polska przedstawiała swoje inicjatywy i zamierzenia. Największym wyzwaniem było dotarcie do reprezentantów małych państw, jak Kiribati, czy Wyspy Marshalla, które mają nieliczny personel - niekiedy jednoosobowy.
W czasie kampanii wyborczej Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z tymi nielicznymi krajami, z którymi ich jeszcze nie miała. W promocję RP jako kandydata do RB, jak podkreślają źródła PAP, były zaangażowane wszystkie polskie placówki dyplomatyczne na świecie. Do ostatniej chwili zajmował się tym przebywający w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Witold Waszczykowski jest ju w ONZ. Czekamy na rozpoczcie gosowania. Polska moe dzi zosta wybrana na niestaego czonka RB ONZ. pic.twitter.com/kUYAbWka6F
p_zuchowski2 czerwca 2017
"Ju odbieram gratulacje" mwi szef MSZ.Dzi w ONZ gosowanie w sprawie wyboru niestaych czonkw RB na lata 2018-2019.Sam czeka na wynik. pic.twitter.com/kpz2NjNbJy
p_zuchowski2 czerwca 2017
Od grudnia 2016 roku, kiedy Bułgaria wycofała się z batalii o niestałe miejsce w RB ONZ, Polska była jedynym kandydatem grupy EEG.
Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami, którzy posiadają prawo weta są Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostałych 10 członków RB Zgromadzenie Ogólne wyłania w głosowaniu na dwuletnie kadencje. Obowiązuje tzw. klucz regionalny.
Kandydaci starający się o niestałe członkostwo w RB muszą zdobyć poparcie dwóch trzecich państw należących do Zgromadzenia Ogólnego i uczestniczących w wyborach. Jeśli biorą w nim udział przedstawiciele wszystkich 193 państw ONZ musi to być 129 głosów.
W latach nieparzystych wybierani są do RB kandydaci państw należących między innymi do grupy EEG. W latach parzystych odbywa się głosowanie na pięć państw reprezentujących WEOG. Państwa afrykańskie oraz Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także Grupa Azji i Pacyfiku biorą udział w wyborach co rok.
(mal)