Z okazji Dnia Kobiet paniom życzy się przede wszystkim zdrowia. Przypominamy więc, jakie badania warto wykonać, żeby wyeliminować ryzyko groźnych chorób, które pojawiają się często nawet po 30. roku życia. Ginekolodzy alarmują, że z refundowanych badań, m.in. cytologii i mammografii wciąż korzysta niewiele kobiet.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę po 30. roku życia?

Po 30. roku życia w organizmie kobiety dochodzi do pierwszych poważnych zmian hormonalnych, wzrasta więc ryzyko zachorowania na nowotwory. Ważne by regularnie badać się ginekologicznie - chodzi głównie o cytologię i USG piersi.

Bez względu na wiek raz na pół roku warto pamiętać o wizycie kontrolnej u stomatologa.

Lekarze zalecają także coroczne badania moczu i krwi. W przypadku pań, które lubią się opalać, warto obserwować zmiany skórne, a w niepokojących sytuacjach skorzystać z badania dermatoskopem.

Badania, które warto wykonać po 40-stce

Po 40. roku życia warto zadbać o swój wzrok. W tym wieku mogą pojawiać się pierwsze oznaki chorób oczu. Kobiety, które nie stronią od papierosów powinny skontrolować układ oddechowy i skonsultować się z pulmunologiem. Pomocne może okazać się spirometria - bezbolesne badanie, które ocenia pojemność płuc.

Lekarze zalecają ponadto badania, które umożliwią rozpoznanie ewentualnej cukrzycy lub nadciśnienia. Po 40. roku życia często pojawia się niedoczynność tarczycy - warto wykonać badanie hormonów, które je wykluczy.

Organizm kobiety pod szczególną kontrolą po 50. roku życia

Specjalnej kontroli wymaga organizm kobiety po 50. roku życia. Wyraźnie odczuwalny zaczyna bowiem być spadek hormonów. Kobieta staje się bardziej podatna na choroby tarczycy i może mieć problemy z utrzymaniem właściwego poziomu cukru i cholesterolu. Mogą pojawić się problemy kardiologiczne, okulistyczne i nietrzymanie moczu - mówi internista dr Ewa Czernicka-Cierpisz, cytowana przez portal "Medexpress.pl".

Jednym z kluczowych badań wykonywanych po 50. roku życia powinno być EKG. Potrafi ono wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca. Po 50 roku życia wzrasta zagrożenie przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych, co prowadzi do żylaków. Pomocne w tym zakresie może okazać się badanie Dopplera. Wstydliwą dolegliwością występującą u kobiet w okresie przekwitania jest nietrzymanie moczu, dlatego poleca się regularnie wizyty u ginekologa. Powinny odbywać się raz na pół roku. Oprócz badania krwi, moczu i hormonów tarczycy, lekarze zalecają także kontrolowanie poziomu cholesterolu.

Lekarze przypominają, że są badania, które można zrobić bezpłatnie. Okazuje się jednak, że z refundowanych badań cytologicznych i mammografii korzysta niestety niewiele kobiet. Od kilkunastu do 30 proc. kobiet zapraszanych imiennie w Polsce chodzi na te badania. Dlaczego tak mało? To często wynika ze strachu przed zmianami nowotworowymi. Pytając kobiety czy pani sobie bada sama piersi raz w miesiącu, co powinna każda z pań czynić w okolicach miesiączki, kiedy gruczoł jest najdelikatniejszy, odpowiadają, że nie badają, bo boją się, że coś znajdą - mówi w rozmowie z reporterką RMF FM Anną Kropaczek ginekolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.