Ponad trzy tysiące tubek kosmetyków z ekstraktami ze zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem skonfiskowali celnicy z Lublina. Specyfiki zawierały między innymi żółć niedźwiedzia. Firma sprowadzająca specyfiki z Ukrainy nie miała zezwolenia na obrót takimi produktami.

REKLAMA

Do odprawy zgłoszono kosmetyki do pielęgnacji skóry, które miały trafić na polski rynek. Były to balsamy i kremy, niektóre z nich miały mieć właściwości lecznicze, np. rozgrzewające czy gojące.

Po kontroli i analizie ich składu okazało się, że zawierają składniki pochodzące z różnych gatunków dzikich zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Celnicy zatrzymali 3 325 tubek ze specyfikami zawierającymi m.in. tłuszcz lub żółć z niedźwiedzia oraz ekstrakt z pijawki lekarskiej.

Wyjątkowo okrutnie pozyskiwane substancje

Chociaż trudno znaleźć wiarygodne przesłanki wskazujące na skuteczność takich specyfików, cieszą się one niesłabnącą popularnością. Osoby wierzące w cudowną moc tego typu produktów często nie zdają sobie sprawy, że ich wyprodukowanie wiąże się z zadawaniem zwierzętom cierpień - powiedziała rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.

Przywołała ujawnione przez Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt sposoby pozyskiwania żółci od niedźwiedzi - zwierzęta są w tym celu trzymane pojedynczo w tak ciasnych klatkach, że mogą tylko leżeć, do ich wnętrzności wszczepiane są rurki, którymi upuszczana jest żółć. Niedźwiedzie cierpią z powodu chorób, niegojących się ran i bezruchu.

Siemieniuk zaznaczyła, że w przypadku zarekwirowanych w oddziale celnym w Lublinie kosmetyków nie było przemytu, bo towar został zgłoszony do odprawy, ale wszczęte zostało postępowanie i niewykluczone, że sprawa trafi do sądu. Za obrót takimi produktami bez wymaganych zezwoleń grozi kara do pięciu lat więzienia.