Farmaceuci nie będą już zamykali aptek między godz. 13. a 14. Rygorystycznie będą jednak sprawdzać, czy lekarze poprawnie wypisują recepty. Tak zadecydowali delegaci na VI Krajowy Zjazd Aptekarzy, który obraduje w Szczyrku.
Delegaci podtrzymali zarazem wezwanie do rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa, badania przez aptekarzy formalnej poprawności recept lekarskich. Leki refundowane wydawane będą jedynie na postawie prawidłowo wypełnionych recept - powiedział prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz.
NRA domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty. Rada wezwała także aptekarzy do "rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej". Oznacza to, że w przypadku, gdy na recepcie pojawią się nawet nieznaczne uchybienia, np. będzie brak wszystkich danych, pacjenci mogą mieć problemy z wykupieniem leku z przysługującą im zniżką. Protest farmaceutów popierają Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.
Posłowie przychylili się do postulatu lekarzy i znowelizowali ustawę refundacyjną. Usunęli z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy - kary za wydawanie pacjentom leków z błędnie wypisanej recepty zostały utrzymane. NRA sprzeciwia się tym przepisom, argumentując, że jest to nierówne traktowanie farmaceutów i lekarzy.
Sejm uwzględnił jedynie część postulatów NRA. Według przyjętych rozwiązań, farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności. Aptekarze zyskali możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów NFZ do dyrektorów oddziałów wojewódzkich. Jeśli nie zostanie ono uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ.
Senat przyjął nowelę ustawy refundacyjnej w czwartek, nie proponując już kolejnych poprawek. Bronisław Komorowski zadeklarował, że podpisze ustawę.