200 policjantów i 100 żołnierzy jedzie do Sandomierza, by wspomóc strażaków podczas przejścia fali wezbraniowej na Wiśle. Jutro wieczorem ma ona uzyskać najwyższy poziom i - jak twierdzi dyrektor Instytutu Meteorologii - będzie ona niższa zaledwie o kilkadziesiąt centymetrów od korony wałów przeciwpowodziowych. Tymczasem służby cały czas usuwają skutki ulew, które już od trzech dni dają się we znaki mieszkańcom Podkarpacia, w Małopolsce i na Śląsku. Na RMF 24 całą sobotę śledziliśmy wydarzenia minuta po minucie.
19:25 Stabilizuje się sytuacja pogodowa w Małopolsce. Stany alarmowe w sobotę wieczorem były przekroczone na 19 wodowskazach, w tym na Wiśle w Krakowie na Bielanach o 54 cm - podał rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski. Stany ostrzegawcze nadal są notowane na 12 wodowskazach. Opady deszczu w regionie będą coraz mniejsze.
18:50 Na kilku rzekach w woj. opolskim stany wód przekroczyły poziomy alarmowe. Wprowadzono pogotowie i alarmy powodziowe. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniło jednak, że nie ma obecnie zagrożenia wylaniami.
18:20 Pogoda nadal nie rozpieszcza mieszkańców Małopolski. Pada nie tylko deszcz, ale spadł również grad. Oto zdjęcia, jakie otrzymaliśmy na Gorącą Linię RMF FM od pani Magdy.
17:25 Sytuacja na rzekach, chociaż poważna, nie jest już bardzo groźna - wynika z informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niedzielę rano fala wezbraniowa na Wiśle spodziewana jest w Sandomierzu i Tarnobrzegu. Jeżeli nie będzie sytuacji związanej z rozszczelnieniem lub pęknięciem wału, to nie powinno się nic stać - powiedział szef IMGW Mieczysław Ostojski.
16:51 Od początku nawałnic przechodzących nad Polską strażacy interweniowali ponad 5 tysięcy razy. Podwyższali wały, wypompowywali wodę z budynków i ewakuowali ludzi. Interwencje dotyczą głównie południowej części kraju. Ewakuowano w sumie 69 osób.
Z podtopionych budynków strażacy zabierali ludzi łodziami i pontonami. Łącznie woda podtopiła 1900 budynków, z których 20 zniszczyła. Jutro kilkuset funkcjonariuszy i strażaków będzie ochraniać wały w okolicy Sandomierza. W czwartek fala ma dotrzeć do stolicy.
16:43 Zdjęcie obrazujące wysoki stan Wisły w miejscowości Góra w woj. śląskim przesłał nam pan Artur:
16:21 Cztery lata temu tydzień padało, a nie było takiej wody - mówi mieszkaniec Żywca, zaskoczony poziomem rzeki Soły. Woda płynie niemal równo z wysokością jednej z przepraw w Żywcu. Chciałem przejść przez nowo otwartą kładką, ale nie dało się. Woda szła tuż pod nią - mówi mieszkaniec Żywca.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
16:10 Wezbrane potoki zerwały mostki w Szczawnicy, blokując dojazd do trzydziestu domów. W Obidzy przerwana droga uniemożliwia dojazd do kilkunastu posesji. W Małopolsce nadal nieprzejezdnych jest sześć dróg wojewódzkich uszkodzonych przez rzeki.
16:00 Zakończono akcję wypompowywania wody w zalanych domach w Skoczowie. Niewielki potok płynący w pobliżu, który wczoraj wylał, wrócił już do swego koryta. Mieszkańcy zaczęli porządkowanie gospodarstw.
Tam gdzie jeszcze wczoraj była woda, dziś są zwały błota i worki z piaskiem. I teraz trzeba je usunąć. Jak mówi naszemu reporterowi mieszkanka jednego z domów, udało jej się uratować dobytek. Teraz zalane miejsca trzeba bedzie wysuszyć. Ale to nie jest łatwe, bo dziś znów - np. w Skoczowie - pada deszcz.
15:11 Ulewny deszcz spowodował kilkadziesiąt podtopień piwnic w domach i budynkach gospodarczych w powiecie sandomierskim w województwie świętokrzyskim. Wodę wypompowywano z posesji m. in. w gminach: Wilczyce, Klimontów, Samborzec i Dwikozy. Synoptycy przewidują, że do wieczora mogą pojawiać się gwałtowne ulewy, także z gradem.
14:53 Zablokowana jest trasa kolejowa Tarnów-Krynica. Woda pomyła tory pomiędzy Ptaszkowa a Kamionką Wielką. Na Podkarpaciu pod wodą znalazła się droga wojewódzka 982 Jaślany - Sadkowa Góra. Strażacy cały czas podwyższają tam także wały na rzekach - powiedział nam Marcin Betleja z podkarpackiej straży pożarnej.
14:31 Woda zerwała most w Przysietnicy w gminie Stary Sącz. Nie ma dojazdu do 12 gospodarstw. Nadal około 1000 osób pozbawionych jest gazu na terenie gminy Łososina Dolna. Bez prądu natomiast pozostaje blisko 1000 mieszkańców Piwnicznej Zdroju i Komarzysk. Ulewne deszcze spowodowały uaktywnienie się osuwisk. Ewakuowano kilka osób.
14:20 Odblokowane są już drogi w Dębowcu i Pruchnej w Śląskiem. Od wczoraj były one zamknięte, bo zalała je woda z niewielkiej rzeki. Piesi mogą już też przechodzić przez most w Skoczowie. Dla samochodów przejazd z jednej strony miasta na drugą nadal jest zamknięty i trzeba jechać kilkukilometrowym objazdem.
14:17 Strażacy skierowali obecnie najbardziej wydajne pompy do zalanej rozdzielni prądu w Zamościu. Prąd jest dostarczany mieszkańcom, ale wyłączone zostały dostawy do miejskiej oczyszczalni ścieków. Strażacy najpierw muszą usunąć wodę z rozdzielni, aby potem mogła pracować oczyszczalnia.
14:12 Do tej pory w województwach małopolskim i śląskim strażacy z powodu lokalnych podtopień ewakuowali ok. 70 osób.
13:50 Nawałnica, jaka przeszła nad Zamościem - ulewy i burze z gradem - spowodowała, że woda wlała się do wielu budynków mieszkalnych, ale strażacy wypompowywali ją też z kilku budynków użyteczności publicznej - m.in. szkoły, urzędu.
13:07 30-latek wyłowiony ze Skawy trafił do szpitala w Suchej Beskidzkiej i jest na oddziale intensywnej terapii. Mężczyzna porwany przez rzekę był przez nią niesiony aż przez 3 kilometry.
W Małopolsce rzeki są nadal groźne i 20 miejscach przekraczają stany alarmowe. W Krakowie Wisła na Bielanach już o ponad 60 cm przekroczyła stan alarmowy i zbliża się do centrum miasta. Prowizorycznie założono ścianki przeciwpowodziowe przy ulicy Wioślarskiej na wysokości Rybitw, natomiast strażacy wypompowują wodę z rowów melioracyjnych. Według prognoz poziom Wisły będzie o ponad 3 m niższy niż w 2010 roku. W Małopolsce groźne są nadal Soła, Raba i Dunajec. Niebezpieczne są również osuwiska, w Stryszawie ewakuowano już 7 osób ponieważ niestabilna ziemia zagroziła 4 budynkom.
13:00 Na Wiśle są obecnie dwie fale powodziowe, a trzecia jest spodziewana za kilka dni. Krakowska jest niewielka i Kraków jest bezpieczny. Druga, która jest obecnie jest powyżej Krakowa, jest spodziewana w niedzielę. Według prognoz uformuje się też trzecia, słabsza, która pojawi się parę dni później i będzie niższa od dwóch poprzednich - oświadczył szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
12:56 60-letni mężczyzna zginął pod Zamościem porwany przez nurt wezbranej rzeki. Do tragedii doszło między miejscowościami Nawóz a Nowa Gruszka. Mężczyzna próbował przejść podtopioną ulicę.
12:17 Najnowsza prognoza IMGW, dotycząca wysokości fali powodziowej na Wiśle zakłada, że stany alarmowe mogą zostać przekroczone nawet o dwa metry, a woda ma się zatrzymać kilkadziesiąt centymetrów pod koroną wałów. Fala ma dotrzeć do Sandomierza za mniej więcej dobę.
12:00 Akcja ratunkowa na Skawie w okolicach Osielca. Do rzeki wpadł mężczyzna i został porwany przez nurt. 30-latka wyłowili już strażacy, jest reanimowany.
11:48 Fala powodziowa na Wiśle będzie o wiele wyższa, niż to wynikało z wcześniejszych prognoz - powiedział po posiedzeniu Centrum Zarządzania Kryzysowego minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Według najnowszych danych instytutu meteorologii, woda może znacznie przekroczyć stany alarmowe.
11:27 Poziom wody w Wiśle w Lubelskiem stale rośnie, w Annopolu w ciągu doby wzrósł o metr. W powiecie zamojskim po gwałtownych ulewach doszło do lokalnych podtopień, a poziom wody w rzece Wieprz przekroczył stan alarmowy. Biuro prognoz hydrologicznych zapowiada, że Wisła w Lubelskiem będzie nadal przybierać, co spowodowane jest spływem wód opadowych z południa Polski oraz wód ze zbiorników retencyjnych.
10:50 Na Podkarpaciu strażacy zabezpieczają wały przez przelaniem się Wisły, Sanu i Wisłoki. Akcja prowadzona jest w Wielowsi, w Bożej Woli i Kolonii Żyrakowskiej - informuje Marcin Betleja z podkarpackiej straży pożarnej. W Kolonii Żyrakowskiej woda spływająca z okolicznych terenów nie ma możliwości spłynięcia do koryta rzeki Wisłoka i gromadzi się przed wałem. To stwarza zagrożenie dla 30 pobliskich gospodarstw.
10:28 W Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim służby miejskie podały, że most drogowy na Wiśle w centrum miasta może być zamknięty przez tydzień. Dopuszczony do ruchu samochodowego zostanie po zbadaniu przez ekspertów.
10:07 Synoptycy z IMiGW prognozują, że dziś w Beskidach mogą przejść burze z gradem. Opady deszczu wyniosą do 25 mm, a lokalnie około 40 mm. Wiatr w porywach osiągnie do 75 km na godz.
9:33 Dane IMGW z godz. 5.30 mówią, że stany alarmowe były przekroczone na 34 wodowskazach, a ostrzegawcze - na 80, w jednym i drugim przypadku przede wszystkim na Wiśle i jej dopływach. Fala wezbraniowa ma dotrzeć do Warszawy w nocy z 21 na 22 maja.
9:19 Na Podbeskidziu z powodu opadów do użytku nie nadaje się wiele boisk w regionie. Okręgowe związki piłki nożnej odwołały zaplanowane na sobotę i niedzielę mecze niższych klas rozgrywkowych. W Skoczowie nie odbędzie się również spotkanie w futbolu amerykańskim.
9:13 Problemy związane z pogodą notowało też minionej doby lotnisko w Pyrzowicach. Część rejsów zostało przekierowanych na lotnisko w Balicach w związku z nisko zawieszoną podstawą chmur.
8:57 Drogowcom udało się odblokować krajową nr 75 Jurków - Nowy Sącz w Małopolsce. W Witowicach, gdzie była zamknięta, nadal jednak pracuje koparka zbierająca ziemię, która osunęła się na drogę. Jezdnia jest tam zwężona.
8:54 Przeciek rzecznego wału w gminie Miedźna w Śląskiem. Na miejscu są strażacy, którzy zabezpieczają teren. Po ulewnych deszczach w Beskidach niebezpieczne stały się też dwa osuwiska. Pierwsze miejsce to Międzybrodzie Bialskie. Tam osuwająca się ziemia zagraża jednemu domowi oraz gminne drodze. Podobnie jest w Prusowie pod Milówką, gdzie także droga zagrożona jest przez osuwisko. W pobliżu Milówki woda podmyła też kolejowy most. Dlatego co prawda pociągi na trasie Węgierska Górka-Milówka jeżdżą, ale muszą tam zwalniać do 20 km/h.
8:44 Służby wojewody śląskiego poinformowały, że w niedzielę Czesi planują zrzut wody ze zbiorników. W związku z tym w godzinach porannych ma przejść przez teren woj. śląskiego fala kulminacyjna na Odrze i Olzie.
8:42 W województwie śląskim mimo że poziom wód opada w 8 gminach nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe ciągle ma na swoim terenie 10 kolejnych gmin.
8:28 Na Podkarpaciu alarm powodziowy nadal obowiązuje w ośmiu powiatach: jasielskim, dębickim, mieleckim, krośnieńskim, tarnobrzeskim, stalowowolskim oraz dwóch miastach na prawach powiatów, czyli Krośnie i Tarnobrzegu. W południowych powiatach trwa usuwanie skutków intensywnych opadów, które przeszły tam w czwartek i piątek rano. Z kolei w północnych częściach regionu strażacy m.in. umacniali wały przeciwpowodziowe.
8:25 Wisła przekroczyła stan alarmowy w Szczucinie na granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. Powyżej stanu ostrzegawczego znajdują się Koprzywianka, Czarna Staszowska i Łagowianka. W regionie nadal spodziewane są opady deszczu.