To była pracowita noc dla strażaków. Od sobotniego wieczora usuwają oni skutki nawałnic, które z największą mocą uderzyły na południu i wschodzie kraju. Najwięcej interwencji było w województwie śląskim.

REKLAMA

Aż 182 razy musieli wyjeżdżać strażacy do interwencji na terenie województwa śląskiego. Burza spowodowała największe szkody w powiecie raciborskim, częstochowskim i w Dąbrowie Górniczej. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych ulic i posesji oraz połamanych drzew.

W okolicach Raciborza, w miejscowoci Jastrzbie wystpiy dzi #zalania. W samym Raciborzu spado ponad 50 mm deszczu. Uytkownik Systemu Raportw, Sajko@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL#obserwatorzyburz #burza #pogoda #deszcz #polska #lato #burze #szkody pic.twitter.com/rA6bIgisFf

SOB_plAugust 17, 2024

Jak wspominalimy, burze nios punktowe szkody - zalania i podtopienia. Tak byo niedawno w Krotoszynie.Nadesa: Mateusz Tana@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL#obserwatorzyburz #burza #pogoda #deszcz #polska #lato #burze pic.twitter.com/rtOAq7vFpB

SOB_plAugust 17, 2024

Nawałnice uderzyły także na Mazurach. W Kikitach w powiecie olsztyńskim drzewo spadło na wiatę, pod którą znajdowały się trzy osoby. Jedna z nich, ranna, trafiła do szpitala.

Po nocnych opadach deszczu ogłoszono także stan ostrzegawczy na rzece Biała w Beskidach. Poziom wody przekroczył tam już 2 metry.

W nocy szczególnie mocno padało w Brennej Leśnicy, gdzie w ciągu sześciu godzin spadło 56,5 mm na 1 m kw., w zachodniej części Bielska-Białej: w dzielnicy Wapienica - 55,5 mm, a także w Szczyrku - 53,3 mm. Bielscy strażacy nie mieli wezwań związanych z wodą, a jedynie do usuwania pojedynczych złamanych konarów.

Burzowy środek sierpnia

UWAGANOWE OSTRZEENIA METEOROLOGICZNE #IMGWBURZE 1 I 2 Prognozowane s burze, ktrym miejscami bd towarzyszy bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad. 14:00 18.08 - 06:00 19.08https://t.co/DIkhkQRy0k pic.twitter.com/avnhCQ23w0

IMGWmeteoAugust 18, 2024

W niedzielny poranek pojawiły się także nowe ostrzeżenia IMGW. Instytut wskazuje, że zagrożenie burzami 2. stopnia obejmie do wieczora prawie całą Polskę. Spokojnie może być jedynie w pasie ciągnącym się od Szczecina do Koszalina, a nieco spokojniej w pasie od Zielonej Góry przez Gorzów Wielkopolski, Wałcz, Szczecinek aż po Łebę. Dla tego obszaru wystosowano ostrzeżenia 1. stopnia.