23,9 proc. Polaków stwierdza, że data 4 czerwca kojarzy się im z pierwszymi wolnymi wyborami - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ponad 50 proc. ankietowanych odpowiada, że dzień ten nie kojarzy się im z niczym.

REKLAMA

4 czerwca 1989 roku odbyły się w naszym kraju wybory parlamentarne, zwane też czerwcowymi, bądź kontraktowymi. Dzień ten zapisał się w historii jako data pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce po II wojnie światowej.

Z okazji rocznicy tamtych wydarzeń na 4 czerwca tego roku szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zwołał marsz w stolicy, który ma być sprzeciwem wobec władzy PiS. Właśnie tu, do Warszawy, w samo południe po to, żebyśmy w gronie tysięcy i setek tysięcy ludzi głośno powiedzieli tej władzy, że nie oddamy konstytucji, że nie oddamy Polski europejskiej i że nie pozwolimy, aby nam skradziono demokrację i nasze prawa - mówił Tusk 2 maja w stolicy.

Czym jest dla Polaków data 4 czerwca?

United Surveys w sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytał Polaków, z czym kojarzy się im data 4 czerwca. Co ciekawe, aż 51,4 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "z niczym".

Dla 23,9 proc. Polaków 4 czerwca to przede wszystkim "data pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju". 6,6 proc. ankietowanych dzień ten kojarzy się z "obaleniem komunizmu".

3,8 proc. uczestników ankiety wiąże 4 czerwca z "rządem Mazowieckiego". Również 3,8 proc. łączy tę datę z "obaleniem rządu Jana Olszewskiego".

15,9 proc. Polaków zapytanych o datę 4 czerwca, odpowiada, że to "dzień marszu/manifestacji sprzeciwu wobec władzy PiS".

Badanie dla RMF FM i "DGP" zrealizował United Surveys metodami CATI i CAWI, w dniach 5-7 maja 2023 roku na próbie 1000 osób.