Blisko pół tysiąca ratowników medycznych z całej Polski zgromadziło się w Krakowie, aby przez 3 dni doskonalić się w sztuce ratowania ludzkiego życia. Liczne wykłady, prezentacje oraz warsztaty praktyczne wypełnią zróżnicowany i bogaty program naukowy Kongresu.
Przez 3 dni Kraków stanie się stolicą przedstawicieli służb ratujących życie. Ta największa w kraju konferencja naukowa dedykowana dla ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek, jak również służb mundurowych i ochotniczych organizacji ratowniczych, to doskonała okazja do kreowania dalszych kierunków rozwoju Systemu Ratownictwa Medycznego Polsce. Najlepsi specjaliści z kraju i zza granicy podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniami z pracy w wyjazdowych zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz międzynarodowych misjach wojskowych.
Program naukowy kongresu został precyzyjnie dostosowany do aktualnych potrzeb środowiska. Jest również odpowiedzią na bieżące wydarzenia w obszarze regulacji prawnych zawodu ratownika medycznego - nowych medycznych czynności ratunkowych oraz znacznie poszerzonej palety leków, które możemy stosować w swojej codziennej pracy - podkreśla Adrian Stanisz - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IV Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych.
Prezentacje wygłaszane podczas tegorocznego spotkania przedstawiają tematykę nie tylko ściśle kliniczną, dotyczącą postępowania z pacjentami w stanie zagrożenia życia zgodne z aktualną wiedzą medyczną i międzynarodowymi standardami postępowania. Dokładnej analizie zostaną również poddane nowe trendy w sposobie kształcenia przyszłych kadr medycznych, sposoby komunikacji klinicznej z pacjentem oraz koncepcje zarządzania w systemie ratownictwa.
W tym roku postanowiliśmy skupić się na zróżnicowanej tematyce warsztatów, podczas których uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności praktyczne - kluczowe w codziennej pracy. Ratownicy będą mogli m.in. przeprowadzić segregację medyczną w specjalnie przygotowanych scenariuszach, odbarczyć odmę prężną i udrożnić drogi oddechowe w realistycznych pozoracjach oraz przećwiczyć tamowanie krwotoków z wykorzystaniem nowoczesnych technik medycyny pola walki - dodaje Przewodniczący.
Zgodnie już z tradycją, w ostatni dzień Kongresu, odbędzie się Klub Małego Ratownika skierowany dla dzieci, ich rodziców i opiekunów. To doskonała okazja, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczać dzieci podstaw pierwszej pomocy. Liczne gry i zabawy, a także konkursy z nagrodami, zostały przygotowane w taki sposób, aby przy wykorzystaniu specjalnych technik dydaktycznych, przekazać kluczowe informacje z zakresu udzielania pomocy w stanach nagłych. Zajęcia odbędą się w sobotę, w Centrum Dydaktyczno Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ CM w godzinach 10 - 14.
(j.)