Ponad 23 miliony złotych zdaniem funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego wydał nielegalnie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. CBA złożyło w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Wcześniej zbadało pięć lat działalności instytutu.

REKLAMA

Jak ustaliło CBA, w tym czasie nie stosowano ustawy o zamówieniach publicznych. Władze instytutu ograniczały się jedynie do zapytania o cenę, ale bez ogłaszania przetargów.

W ten sposób kupowano m.in. paliwa, nawozy, środki ochrony roślin, nasiona i pasze. Suma sięgnęła aż 23 milionów złotych.

CBA skierowało wnioski do prokuratury oraz Urzędu Zamówień Publicznych i ministerstwa rolnictwa, które nadzoruje instytut.

Wyłudzili 3 mln zł dopłat

Rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński poinformował dzisiaj także o 27 osobach podejrzanych o wyłudzenie 3 mln złotych dopłat unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Postawiono im w sumie 92 zarzuty dotyczące działalności w woj. podkarpackim. Wszystko wskazuje na to, że właściciele aktów własności gruntów wnioskowali i otrzymywali dopłaty, podczas gdy faktycznie grunty te użytkowały inne osoby - wyjaśnił rzecznik CBA.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem prokuratury rejonowej w Przemyślu i obejmuje lata 2009-11. Dotyczy wyłudzeń z biur ARiMR w Przemyślu i Jarosławiu ujawnionych podczas kontroli CBA prowadzonej miedzy majem 2012 roku a lutym 2013 r. To pierwsze zarzuty w tej sprawie - zaznaczył Dobrzyński.