W nowym, 140-stronicowym wydaniu tygodnika „wSieci” obszerna analiza tego, co czeka nas po zwycięstwie w wyborach prezydenckich w USA Donalda Trumpa. Na to pytanie starają się odpowiedzieć Bronisław Wildstein, Piotr Zaremba, Łukasz Adamski i Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. W numerze znalazł się też specjalny dodatek przygotowany z okazji odbywającego się w Rzeszowie Kongresu 590, który w założeniach twórców będzie forum wymiany idei, doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji.

REKLAMA

Wybory w USA wstrząsnęły ukształtowaną po upadku komunizmu ideową i polityczną architekturą Zachodu. Zwycięstwo Donalda Trumpa wydaje się jej końcem. Naturalnie nie wiemy, jak wyglądał będzie następny rozdział globalnej historii. Prawdopodobne jest, że wkroczymy w erę turbulencji, a nawet chaosu, i nie mamy pojęcia, co się z niego wyłoni. Będzie to czas niebezpieczny - pisze Wildstein po ogłoszeniu wyników wyborów w USA.

Odpowiedzi na to, jak powinna zachować się Europa udziela ekspert ds. międzynarodowych, główny autor porozumienia o wycofaniu wojsk sowieckich z Polski dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Europejskie państwa NATO i Kanada powinny uświadomić Trumpowi, że przekroczył czerwoną linię. Muszą wspólnie i solidarnie zażądać, aby zapomniał swoje antyatlantyckie deklaracje z kampanii wyborczej i aby złożył deklaracje odwrotne — podtrzymujące zbiorową obronę. Od razu w Waszyngtonie — najlepiej w obecności sekretarza generalnego sojuszu — a ponownie na najbliższym szczycie NATO w brukselskiej kwaterze głównej w 2017 r. Jeszcze ważniejsze jest, aby Trump po inauguracji podtrzymał rozkazy rozmieszczenia amerykańskich jednostek bojowych na wschodniej flance sojuszu, w tym w Polsce. Jednocześnie trzeba zacząć tworzyć europejski ośrodek potęgi, zdolny do samodzielnej — bez Ameryki — obrony, w tym odstraszania. Jedyne odstraszanie na pewno skuteczne w wielkiej grze światowej to odstraszanie nuklearne, bo uczestnikiem gry jest Rosja, a gra toczy się w zaawansowanej epoce atomowej, z której nie ma powrotu do lat 30. - podsumowuje Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Tygodnik "wSieci" dostępny będzie od jutra - 14 listopada - w wydaniu specjalny dodatek z okazji Kongresu 590. Dodatek rozpoczyna list prezydenta Andrzeja Dudy, który zwracając się do uczestników Kongresu zauważył: Polskim przedsiębiorcom potrzebne jest zrozumienie i wsparcie ze strony społeczeństwa, ale w jeszcze większym stopniu ze strony państwa. Rozwój Polski, w tym realizacja ambitnej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, nie jest możliwy bez tworzenia dobrego klimatu dla przedsiębiorczości. Konieczne są proste, trwałe, przejrzyste reguły prawne, jasne zasady polityki podatkowej.

W liście wicepremiera ministra finansów Mateusza Morawieckiego czytamy zaś: Pierwszy pakiet - "100 zmian dla firm" - jest już gotowy, a większość propozycji wejdzie w życie z początkiem 2017 r. [...]. Podczas Kongresu 590 dokonamy drugiej odsłony ułatwień w postaci "Konstytucji biznesu". To systemowe modyfikacje, które zdecydowanie na lepsze zmienią filozofię prowadzenia biznesu w Polsce.

W nowym wydaniu tygodnika Stanisław Janecki ("Casting na lidera opozycji") ujawnia, że rozpoczęło się gorączkowe poszukiwanie osoby, która mogłaby stać się nową twarzą opozycji. Ani obecny przewodniczący Platformy Obywatelskiej, ani szef Nowoczesnej nie są w stanie zyskać poparcia większości opozycji, szczególnie tej pozaparlamentarnej i bazującej na mediach. Ale najważniejsze jest to, że sami Schetyna i Petru uważają (każdy z osobna oczywiście), iż powinni być liderami opozycji przez aklamację(...). W castingu na lidera opozycji chodzi więc w istocie o znalezienie i wykreowanie lewicowej (centrowej) wersji Andrzeja Dudy - czytamy na łamach tygodnika.

W tygodniku "wSieci" Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem, sprawozdawcą projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym ("Bliski koniec bitwy o trybunał").

Wiele wskazuje na to, że moment przywrócenia praworządności [...] jest już bliski. Prezes TK niedługo odchodzi. Nowa ustawa zaś, która jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie, kształtuje tę materię w ten sposób, że Zgromadzenie Ogólne sędziów TK odbędzie się już po zakończeniu kadencji prezesa, w ciągu miesiąca. Ono przyjmie regulamin i przedstawi prezydentowi kandydatów na nowego prezesa - uspokaja poseł Stanisław Piotrowicz.

Sprawę konieczności przeprowadzenia ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej wyjaśnia Marek Pyza ("Bolesna konieczność"). Nie dość, że prokuratura nadrabia sześcioletnie zaległości po swoich wojskowych poprzednikach, to jeszcze sięga po najlepszych międzynarodowych ekspertów. To wydarzenie na skalę światową. A przy tym gwarancja najwyższej jakości badań, do których zapewne trudno będzie mieć jakieś zastrzeżenia - tłumaczy Marek Pyza i uzmysławia skalę zaniedbań, jakich dopuściła się ekipa prok. Parulskiego.

W tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra: Andrzeja Zybertowicza, Wiktora Świetlika, Roberta Mazurka, Jerzego Jachowicza, Witolda Gadowskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Wojciecha Reszczyńskiego, Dariusza Karłowicza, Wojciecha Wencla, Krzysztofa Feusette, Marty Kaczyńskiej czy Bronisława Wildsteina.

Więcej artykułów w nowym numerze "wSieci" w sprzedaży od 14 listopada. Tygodnik dostępny jest również w formie e-wydania: www.wsieci.pl

"wSieci"