Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Szczecinie i Toruniu zrezygnowały ze współpracy z firmą ITS/Sygnity, która dostarczała testy na egzamin teoretyczny. Wyników egzaminu nie dało się wysłać do starostwa drogą elektroniczną, bo łącza i systemy w starostwach obsługuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Oba systemy ze sobą nie działały. Teraz ma być sprawniej.

REKLAMA
Zobacz również:

Odkopujemy się spod sterty korespondencji - mówi Cezary Tkaczyk, dyrektor WORD-u w Szczecinie. Od początku tygodnia WORD w Szczecinie korzysta tylko i wyłącznie z rozwiązań obsługiwanych przez jedną firmę: PWPW. Teraz rejestracja kandydatów odbywa się już wyłącznie elektronicznie. Profil przyszłego kierowcy zakładany jest w starostwie. Dane pobiera przez internet WORD i tą samą drogą odsyła informację, czy kandydat na kierowcę zdał egzamin, czy nie.

Tak miało być od początku roku we wszystkich ośrodkach szkolenia kierowców. Ale nie było. Każdy z WORD-ów sam rozstrzygał przetarg na elektroniczną obsługę egzaminów na prawo jazdy. Oferentów było dwóch: ITS/Sygnity i PWPW. Kryterium jedno: cena. Część ośrodków wybrała Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, na której oprogramowaniu pracują starostwa i która produkuje prawa jazdy. 28 z 49 WORD-ów wybrało jednak współpracę z ITS/Sygnity. Obie firmy miały współpracować, ale pokłóciły się o pieniądze.

Rejestrację na egzaminy prowadzono w trybie awaryjnym. Starostwa pisały do ośrodków egzaminacyjnych, a ośrodki do starostw. Wszystkie dane trzeba było wprowadzać ręcznie. W końcu część powiedziała dość i zerwała umowy z ITS/Sygnity. Nie miałem wyjścia. To co proponowała firma ITS podobało mi się bardziej, ale mam już dość paraliżu biurokratycznego - mówi dyrektor Tkaczyk.

Co zmieni się dla kandydatów na kierowców? Przede wszystkim będą krócej czekać na egzamin. Egzamin teoretyczny odbywa się na identycznych zasadach. Zmieniła się tylko strona wizualna. Zdaniem egzaminatorów, nowe testy są odrobinę łatwiejsze.

Dlatego w ślady Szczecina i Torunia idą kolejne WORD-y. Od poniedziałku na system PWPW przechodzą Lublin i Piła. Według Cezarego Tkaczyka przejście kolejnych to tylko kwestia tygodni.

Nie wiadomo wciąż do końca jak zakończy się sprawa jeśli chodzi o rozliczenia finansowe. Ośrodki, które zrezygnowały z usług ITS/Sygnity zaproponowały, aby załatwić to polubownie. Odpowiedź od ITS jeszcze nie nadeszła.

Aneta Łuczkowska