W przyszłym roku nie będzie waloryzacji 800 plus, a w kolejnych trzech latach zwiększona zostanie akcyza na alkohol i tytoń. Korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon przyjrzała się działaniom, które znalazły się w polskim planie wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu. Ten zatwierdziła we wtorek Komisja Europejska.
We wtorek informowaliśmy, że Komisja Europejska pozytywnie oceniła polski plan budżetowy, który zakłada wychodzenie z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat. Zarekomendowała też krajom członkowskim przyjęcie polskiego planu.
Jak informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, chodzi o 4-letni plan, który przewiduje łagodniejsze "zaciskanie pasa" w przyszłym roku, a ostrzejsze w trzech kolejnych latach.
Planowane w 2025 roku działania, które mają doprowadzić do zmniejszenia deficytu to - jak można przeczytać w dokumencie - "wzrosty akcyzy, anulowanie niższej stawki VAT na żywność, wycofanie środków wsparcia energetycznego, które zostało przedłużone do końca 2024 roku i zamrożenie wartości nominalnej niektórych świadczeń socjalnych (w tym programów Rodzina 800 plus i Aktywny Rodzic)".
Z dokumentu wynika, że w latach 2026-28 przewiduje się natomiast m.in. zwiększenie akcyzy na alkohol i tytoń.
Ministerstwo Finansów - odnosząc się do zamrożenia waloryzacji 800 plus - tłumaczy, że "po 8 latach dokonaliśmy waloryzacji 500 plus na 800 plus", a sukces negocjacji z Komisją Europejską polega na tym, że "wszystko, co jest w planie, wynika z budżetu i ustaleń wewnątrzkrajowych, i nie jest nowe".
Przypomnijmy, że 800 plus zastąpiło 500 plus od 1 stycznia 2024 roku. 800 plus będzie wypłacane na każde dziecko tak długo, jak ja będę odpowiadał za pracę tego rządu - powiedział premier Donald Tusk 29 października tego roku w odpowiedzi na pytanie, czy rząd planuje likwidację lub ograniczenie programu.
KE przyznała, że negocjacje z Polską były niełatwe. Korespondentka RMF FM w Brukseli poinformowała, że nasz kraj jako jedyny otrzymał możliwość "nieliniowego", elastycznego redukowania deficytu i wykorzystał na swoją korzyść wszystkie możliwe wyjątków w metodologii.
KE zaakceptowaa plan PL wychodzenia z proced nadmiernego deficytu. PL jako jedyny kraj w tej proced ma zgod, by zrobi mniejszy wysiek fiskalny w przyszym roku, a wikszy w kolejnych latach. KE uwzgldnia pol wydatki na obron. W-wa wykorzystaa wszystkie moliwe wyjtki.
Sz_BorginonNovember 26, 2024
Bruksela uwzględniła także polskie wydatki na obronę w przyszłym roku (nie było możliwe proste odjęcie wydatków obronnych).
Katarzyna Szymańska-Borginon poinformowała, że przyjęty przez KE polski plan z zaleceniami trafi teraz do Rady UE, gdzie kraje członkowskie UE powinny go zaakceptować w grudniu lub w styczniu. Następnie KE będzie weryfikować jego realizację.
Polska już w kwietniu będzie musiała przedstawić pierwszy raport. Potem kolejne - co sześć miesięcy - aż deficyt nie zjedzie do 3 proc. PKB.