Zima nie odpuszcza. Bardzo ciężkie warunki panują na drogach na obszarze praktycznie całego kraju. Silne porywy wiatru powodują zawieje i zamiecie śnieżne. Pogoda utrudnia również komunikację kolejową.
W godzinach porannych w Małopolsce padał deszcz, a w niektórych rejonach śnieg, nawierzchnie dróg były śliskie z powodu gołoledzi. W nocy z soboty na niedzielę strażacy usunęli ok. 70 powalonych drzew, które na odcinku ok. 70 metrów zablokowały drogę powiatową Racławice-Wrocimowice w pow. proszowickim.
Na Podlasiu w wielu miejscach na drogach gminnych strażacy-ochotnicy pomagali usuwać śnieg przy użyciu pługów zaczepionych do samochodów gaśniczych. W jednej ze wsi w czasie takiej akcji odnaleziono w śniegu zwłoki starszego mężczyzny. W miejscowości Siekierki koło Tykocina oraz na trasie Zubowo-Pasynki koło Bielska Podlaskiego, straż pożarna wzywana była do wyciągania z zasp karetek pogotowia, które wiozły pacjentów.
Strefa intensywnych opadów śniegu przez długi czas znajdowała się nad Warszawą. Sytuacja stołecznych drogach była fatalna. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Witkowicz:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Ponad 200 razy interweniowała stołeczna straż miejska z powodu nieodśnieżonych chodników. Sygnałów od mieszkańców było tak wiele, że funkcjonariusze powołali specjalny zespół do ich przyjmowania. Jeśli mamy do czynienia z zarządcą, który notorycznie niedopełnia swoich obowiązków, kierujemy wnioski do sądu grodzkiego. Takie wnioski już są - powiedziała Monika Niżniak ze straży miejskiej w Warszawie.
Nie widać końca kłopotów podróżnych polskich kolei. Od soboty pociągi mają wielogodzinne opóźnienia. Niektóre składy stanęły w szczerym polu. Wszystko przez zimowe awarie sieci trakcyjnych m.in. na Centralnej Magistrali Kolejowej. W niedzielę najgorzej jeździło się na trasie Warszawa - Kraków. Podróżni narzekali na brak informacji i chaos na dworcach. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Utrudnienia czekały również na pasażerów w Częstochowie. Uszkodzona była tam trakcja na wyjazdach w kierunku: Kielc, Wrocławia, Katowic, Łodzi i Warszawy. Do awarii doszło również na trasie Katowice - Poznań między Kluczborkiem a Ostrowem Wielkopolskim.
Zima skomplikowała także pracę portów lotniczych. Na warszawskim Okęciu opóźnienia sięgały godziny. Podobnie było w Balicach koło Krakowa i w Pyrzowicach na Śląsku. Posłuchaj relacji Agnieszki Witkowicz:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Około 50 tysięcy odbiorców w województwie śląskim wciąż nie ma prądu. W Świętokrzyskiem energia elektryczna nie dociera do 14 tysięcy, a w Małopolsce – do 7 tysięcy domów. Przyczyną awarii jest zalegający na gałęziach drzew mokry śnieg lub lód. Pod jego ciężarem gałęzie łamią się i spadając zrywają linie lub wywołują zwarcia. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Marcina Buczka:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają, że w wyższych partiach Tatr jest bardzo niebezpiecznie. Na szczytach i w rejonie grani sypie śnieg, a silny wiatr odkłada go w żlebach i załamaniach terenu. W niższych partiach gór pada deszcz i jest gęsta mgła. Śnieg sypie cały czas. Nic nie widać - mówili reporterowi RMF FM Maciejowi Pałahickiemu turyści, którzy byli na Kasprowym Wierchu. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Niestety prognozy na poniedziałek nie są optymistyczne. Meteorolodzy przewidują kolejne okresowe opady śniegu, które lokalnie mogą być intensywne. Temperatura maksymalna wyniesie od -5 st. C na Suwalszczyźnie, -4 i -2 st. C na przeważającym obszarze kraju do -1 st. na Wybrzeżu Zachodnim i około 0 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko na Wybrzeżu dość silny. Miejscami możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne.
(RMF FM/PAP)