Na ten dzień czekały miliony uczniów. Już dziś kończy się rok szkolny 2023/2024 i rozpoczynają się wakacje. Uczniowie wrócą do szkół 2 września.
Świadectwa szkolne odbierze dziś ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i ok. 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. Wśród nich będzie blisko 410 tys. dzieci kończących I klasę szkoły podstawowej, które odbiorą swoje pierwsze w życiu świadectwa.
Uczniowie wrócą do szkół w poniedziałek 2 września. Tego dnia zainaugurowany zostanie nowy rok szkolny 2024/2025.
Resort edukacji sprawuje nadzór nad koloniami i obozami. Jeżeli rodzice chcą sprawdzić, czy wakacyjny wyjazd dziecka jest bezpieczny, mogą to zrobić na stronie internetowej pod adresem: wypoczynek.men.gov.pl.
Tam jest baza wszystkich zarejestrowanych przez nas wypoczynków. Te wypoczynki są pod nadzorem kuratorów właściwych. Te wypoczynki są przez nas monitorowane i kontrolowane. Jeżeli wasze dziecko jedzie na wypoczynek, którego nie ma w tej bazie, spytajcie państwo organizatora, czemu nie zgłosił się do ministerstwa - tłumaczyła na konferencji minister edukacji Barbara Nowacka.
Szefowa resortu edukacji przypomniała, że jeżeli dzieje się coś złego, warunki są niewłaściwe albo dziecko czuje się niekomfortowo, należy kontaktować się z właściwym kuratorium. Jeżeli zaś nie dotyczy to warunków, ale innych zagrożeń, są właściwe służby, które pomogą i zareagują - mówiła Nowacka.
Dziś wiemy, że młodzież wyjeżdża i w tej chwili jest zarejestrowanych ponad 300 tys. osób, które wyjadą na wypoczynek (...) Dzieci, które nie wyjadą na wakacje, które będą uczestniczyły w półkoloniach w szkołach letnich, w różnych innych formach wypoczynku też jest dużo. Dla nich też miasta, miejscowości szykują specjalną ofertę, ofertę kulturalną, ofertę spędzania wspólnego czasu - powiedziała ministra edukacji.
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer zapowiedziała niedawno, że przedmioty ścisłe i przyrodnicze będą priorytetem w roku szkolnym 2024/2025.
Stawiamy na analityczne myślenie i edukację w dziedzinach nauk przyrodniczych, ze szczególnym naciskiem na edukację w naukach ścisłych, w tym matematycznych - wyjaśniła. Będziemy tworzyć nowe rozwiązania dostępne w szkołach. Uruchamiamy studia podyplomowe i doskonalenie nauczycieli klas I-III, jeśli chodzi o metodykę nauczania matematyki - zaznaczyła wiceminister.
Dla nas kwestie nauczania matematyki, kwestie związane z edukacją w przedmiotach ścisłych, to kwestia otwarcia się polskiej edukacji na przyszłość - wyjaśniała Lubnauer. Dodała, że bez tych zdolności polska młodzież może sobie nie poradzić z wyzwaniami stawianymi m.in. przez sztuczną inteligencję.
Kolejna ważna kwestia to według Lubnauer wspieranie umiejętności zawodowych. Musimy pracować w kwestii doradztwa zawodowego, współpracy szkolnictwa zawodowego z pracodawcami. Otwierają się branżowe centra umiejętności (...). Ważne, by ten obszar był elementem przyszłości polskiej edukacji i kwestią szans edukacyjnych młodych ludzi, które często dają pewną pracę jeszcze w momencie nauki - opisywała wiceszefowa MEN.