Ludzie kultury, nauki, politycy, ważni przedstawiciele życia społecznego - tych ludzi żegnaliśmy w 2013 roku. Przypominamy najważniejsze postacie, które pożegnaliśmy w ciągu ostatnich 10 miesięcy.
1.1. - Marian Wantoła - polski rysownik, współtwórca seriali animowanych między innymi - o przygodach psa Reksia. Więcej informacji znajdziecie TU.
2.1. - Teresa Torańska - dziennikarka i pisarka, była współpracowniczką tygodnika "Kultura" oraz "Kultury" paryskiej. Autorka wielu wywiadów, m.in. z komunistycznymi działaczami, przeprowadzonymi podczas stanu wojennego. Więcej informacji znajdziecie TU.
22.1. - Lucyna Winnicka, jedna z najbardziej znanych polskich aktorek lat 60. i 70. Grała m.in. w "Pociągu" i "Matce Joannie od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza.
23.1. - Kpt. Krzysztof Woźniak - żołnierz wojsk specjalnych. Zginął w Afganistanie w wyniku ran odniesionych podczas operacji antyterrorystycznej. Więcej informacji znajdziecie TU.
23.1. - Prymas senior kard. Józef Glemp - przez 23 lata przewodził Konferencji Episkopatu Polski. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Stał na czele Kościoła w Polsce w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską. Więcej o prymasie znajdziecie TU.
27.1. - Aktor, reżyser i pedagog Aleksander Bednarz. Zagrał m.in. w "Psach" Władysława Pasikowskiego. Od 1989 roku był związany z Teatrem im. Jaracza w Łodzi. Więcej o nim znajdziecie TU.
11.3. - Gen. Florian Siwicki - szef MON w latach 1983-90, współpracownik gen. Wojciecha Jaruzelskiego, działacz PZPR, w stanie wojennym członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był jednym z oskarżonych przez IPN w sprawie wprowadzenia stanu wojennego, wyłączono go z procesu ze względu na zły stan zdrowia. Więcej o nim znajdziecie TU.
20.3. - St. szer. Paweł Ordyński - żołnierz, zginął w wyniku wybuchu miny-pułapki w Afganistanie. Więcej o nim znajdziecie TU.
26.3. - Aktor Jerzy Nowak, związany przez kilkadziesiąt lat z krakowskim Narodowym Starym Teatrem. Ponad 600 razy wcielił się w postać Hirsza Singera w spektaklu "Ja jestem Żyd z Wesela". Więcej o nim znajdziecie TU.
26.3. - Krzysztof Kozłowski - minister spraw wewnętrznych w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w 1990 r. pierwszy szef Urzędu Ochrony Państwa. W latach 80. ekspert Solidarności, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Więcej o nim znajdziecie TU.
1.4. - Barbara Piasecka-Johnson, jedna z najbogatszych kobiet na świecie. Kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka. Więcej o niej znajdziecie TU.
11.4. - Prof. Hilary Koprowski - twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio. Od 1944 r. mieszkał w USA, gdzie opracował pierwszą w świecie szczepionkę przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Więcej znajdziecie TU.
18.5. - Marek Jackowski, muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor; jeden z twórców Maanamu. Więcej o nim znajdziecie TU.
21.5. - Halina Kuźniakówna, wieloletnia aktorka Starego Teatru w Krakowie. Grała m.in. Solange w "Lecie z Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza i Klarę w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry.
4.6. - Lucjan Szołajski, lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów wśród lektorów. Przez ponad 40 lat pracy nagrał listy dialogowe do ponad 20 tysięcy filmów. Więcej o nim znajdziecie TU.
5.06. - Kard. Stanisław Nagy - teolog, wykładowca i przyjaciel Jana Pawła II, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W swoich pracach skupiał się na aspekcie otwarcia się Kościoła po II Soborze Watykańskim na inne wyznania chrześcijańskie. Więcej o nim znajdziecie TU.
10.06. - Plutonowy Jan Kiepura - żołnierz, zginął w Afganistanie w wyniku wybuchu miny pułapki. Więcej o nim znajdziecie TU.
3.8. - St. kapral Łukasz Sroczyński - żołnierz ciężko ranny w grudniu 2012 r. podczas ataku na polski patrol w Afganistanie. Więcej o nim znajdziecie TU.
14.8. - Aktorka Elżbieta Piwek. Przez 30 lat była związana z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a od 2008 r. - z warszawskim Teatrem Studio. Zagrała m.in. w przedstawieniach Marka Fiedora, Mai Kleczewskiej, Agnieszki Glińskiej. Więcej o niej znajdziecie TU.
15.8. - Sławomir Mrożek - wybitny pisarz, dramaturg, rysownik, publicysta, krytyk teatralny, autor scenariuszy. Był najczęściej grywanym w kraju i za granicą polskim dramaturgiem współczesnym, a w Polsce przez lata jednym z najpoczytniejszych prozaików. Jego twórczość, m.in. "Tango", przekładana była na kilkanaście języków. Więcej o nim znajdziecie TU.
23.8. - Konstanty Miodowicz, polityk PO, wieloletni poseł, jeden z twórców polskich służb specjalnych po '89. W latach 1990-96 pracował w MSW i Urzędzie Ochrony Państwa, gdzie jako szef kontrwywiadu uczestniczył w budowie polskich służb specjalnych. Więcej o nim znajdziecie TU.
24.8. - Chorąży Mirosław Łucki - żołnierz, zginął w Afganistanie podczas akcji przejęcia broni i materiałów wybuchowych. Więcej o nim znajdziecie TU.
2.9. - Jarosław Śmietana, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich gitarzystów jazzowych. Od 1982 był liderem następujących formacji: "Sounds", Big Band "Symphonic Sound Orchestra", "Polish Jazz Stars Band". Był także jednym z liderów popularnego "Namysłowski-Śmietana Quartet". Więcej o nim TU.
2.09. - polski żołnierz, który kilka dni wcześniej został ranny w ataku na bazę Ghazni w Afganistanie. Zmarł w szpitalu w Ramstein w Niemczech. Na prośbę rodziny MON nie podał jego imienia i nazwiska, ani stopnia.
24.9. - Aktorka Teresa Szmigielówna; grała w filmach m.in. Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Munka. Jej pierwszą rolą ekranową była Zośka Czerwiaczkowa w "Celulozie" Kawalerowicza. Więcej o niej TU.
6.10. - Dziennikarz Maciej Zimiński, twórca popularnych programów telewizyjnych dla młodych widzów, m.in. "Piątku z Pankracym" i "Niewidzialnej ręki". Więcej o nim TU.
7.10. - Joanna Chmielewska, jedna z najbardziej lubianych autorek polskich powieści kryminalno-obyczajowych, takich jak "Lesio", "Wszystko czerwone" czy "Skarby". Więcej o niej TU.
9.10. - Edmund Niziurski - pisarz, twórca klasyki literatury młodzieżowej, autor "Księgi urwisów", "Sposobu na Alcybiadesa" i "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa". Więcej o nim TU.
28.10. - Tadeusz Mazowiecki - polityk, pierwszy demokratyczny premier polskiego rządu. Był publicystą i działaczem społecznym. Zmarł w wieku 86 lat. Więcej o nim TU.