Portrety dwóch hitlerowskich nadburmistrzów Słupska wiszą w honorowym miejscu galerii miejscowego magistratu - informuje reporter RMF MAXXX Paweł Drożdż. Richard Langeheine oraz Walter Sperling, którzy swoje funkcje pełnili w latach 30. XX wieku z ramienia NSDAP, znaleźli się w doborowym towarzystwie wszystkich byłych włodarzy miasta. Wzbudziło to kontrowersje wśród mieszkańców oraz historyków.
Historyk Marcin Baranowski podkreśla że, mężczyzn nie da się wymazać z dziejów Słupska, a usunięcie ich portretów byłoby niezgodne z historią miasta. Jego sprzeciw budzi jednak sposób w jaki Langeheine został przedstawiony na obrazie. Portret, który wisi w ratuszu słupskim, pokazuje Langeheine z lat 60., 70. Wygląda na nim na nobliwego budzącego zaufanie prawnika. Langeheine ze Słupska wyglądał inaczej. Jego prawdziwe oblicze zobaczyłem w gazecie z 1933 roku, w brunatnym mundurze, ze swastyką na ramieniu.- powiedział Baranowski, nawiązując w ten sposób do zdjęcia byłego burmistrza miasta, które ukazało się niedawno w jednej ze słupskich gazet.
Historyk podkreśla, że wątpliwość może budzić fakt powieszenia wizerunków burmistrzów narzuconych przez NSDAP obok portretów włodarzy miasta wybranych w wyborach powszechnych. To zupełnie inna legitymacja - mówi.
Baranowski dodaje, że w niemieckim mieście Peine w Dolnej Saksonii, gdzie Langeheine trzykrotnie sprawował urząd nadburmistrza, rozważa się zmianę nazwy ulicy, której jest patronem. Władze Słupska nie widzą jednak problemu w nazistowskiej przeszłości byłego włodarza miasta.
W wieży ratuszowej są wywieszone portrety wszystkich dotychczasowych włodarzy. Wiemy o ich nazistowskiej przeszłości, ale nie zamierzamy się z tym kłócić i sprzeczać. Z historią ich poczynań, poglądów można się zapoznać u nas na stronie internetowej. Niczego nie ukrywamy. Nie zamierzamy zdjąć tych portretów z tego względu, że jest teraz akcja, która ma odwołać ulice im. Langenheine'a w Niemczech- mówi Anna Stukan, z biura prasowego słupskiego ratusza.
56-metrowa wieża słupskiego ratusza, gdzie wiszą portrety dwóch nazistów, jest niezwykle popularna pośród osób odwiedzających miasto. Galeria zdjęć były włodarzy miasta jest jedną ze słupskich atrakcji turystycznych.
Paweł Drożdż