Chcemy o rodzinie Ulmów opowiadać Polsce i światu - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych informując o przebiegu zaplanowanych na 10 września uroczystości beatyfikacyjnych rodziny. Odbędą się one w Markowej. O beatyfikacji 17 grudnia 2022 r. zdecydował papież.
W Belwederze odbyła się konferencja "Niemiecki mord na Ulmach. Represje za pomoc ludności żydowskiej w kontekście realiów czasu Zagłady". Wydarzenie jest organizowane przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej.
W Belwederze konferencja naukowa dot. uwarunkowa historycznych oraz skali wiadczenia pomocy ydom w czasie #IIW przez Polakw pod okupacj niemieck. Zorganizowana wsplnie przez #IPN i Kancelari @prezydentpl z udziaem prezesw dr. M. Szpytmy oraz prof. K. Polejowskiego. pic.twitter.com/eAhEKELWUz
ipngovpl7 wrzenia 2023
Ta rodzina jest niezwykła. Trzeba tak działać, aby ta wiedza była nie tylko wiedzą akademicką, ale była także powodem dumy wszystkich Polaków - powiedziała sekretarz Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów Grażyna Ignaczak-Bandych.
Zastanawiam się, kim był byłby Józef Ulma po wojnie? Kim byłaby Wiktoria Ulma po wojnie? Kim byliby tak utalentowani i zaangażowani ludzie? kim byłyby ich dzieci? W czasach plastikowych bohaterów i wirtualnych idoli, to jest prawdziwa opowieść o prawdziwych bohaterach - wskazała.
Grażyna Ignaczak-Bandych zapowiedziała inicjatywy upamiętniające beatyfikację rodziny Ulmów i uroczystości religijne - sześć filmów, dwie sztuki teatralne, cztery wystawy, koncerty, konferencje naukowe i działania edukacyjne w Polsce i na świecie.
Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani za ukrywanie Żydów.
Jzef i Wiktoria Ulmowie, wsplnie z dziemi, mieszkali we wsi Markowa na Podkarpaciu. Podczas niemieckiej okupacji, mimo wiadomoci zagroenia ycia, dali schronienie omiu ydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojeszowi, a ponadto... pic.twitter.com/PmbpMipBdu
prezydentpl4 wrzenia 2023
Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem. Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która byłą w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży.
#Ulmowie ryzykowali swoje ycie dla innych przede wszystkim ze wzgldu na mio chrzecijask i wychowanie w wierze katolickiej, ktra jest zakorzeniona w polskiej tradycji. Ich gest wiadczy te o szacunku dla kadego ycia.>>https://t.co/8yv41jJVXt pic.twitter.com/zcUkGc790J
Abp_Gadecki7 wrzenia 2023
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów a od 2018 roku na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy obchodzony jest ustawiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.