Krakowski urząd miasta ruszył ze specjalną akcją skierowaną do motocyklistów - "Pomarańczowa kropka". "Przede wszystkim ratownicy powinni zostać szeroko poinformowani, co oznacza pomarańczowa kropka na kasku i co się pod nią kryje, gdyż w sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda" – wyjaśnia Mariusz Kaczmarek, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.

REKLAMA

Kraków rozpoczyna autorski projekt "Pomarańczowa kropka".

"Pomarańczowa kropka" to jest naklejka w formie kropki, którą motocyklista nakleja sobie poniżej ucha na kasku. Jednocześnie w tym samym miejscu, ale od wewnętrznej strony kasku wkładamy kartę medyczną, gdzie są podstawowe dane np. o chorobach przewlekłych, uczuleniach i przyjmowanych lekach. To już wskaże ratownikowi, jakie podjąć działanie, co może podać, a czego nie itp. - tłumaczy Mariusz Kaczmarek z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.

Karty już zaczęto rozdawać na szkoleniach doskonalenia techniki jazdy dla motocyklistów.

Gdzie umieścić pomarańczową kropkę i kartę?

Kropka powinna zostać naklejona na kasku, najlepiej na wysokości dolnej części ucha. To właśnie tam według ekspertów jest najmniej narażona na uszkodzenie.

Kartę natomiast umieszczamy bezpośrednio pod kropką, poniżej zagięcia kasku, tak aby dołączony do niej sznureczek wystawał poza kask, umożliwiając służbom szybkie i sprawne wyciągnięcie bez konieczności ściągania kasku.

Gdzie można odebrać kartę?

Zestaw "Pomarańczowa kropka" można odbierać w trzech lokalizacjach na terenie Krakowa:

  • Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, os. Zgody 2, pokój 214 w godzinach 7.30-15.30;
  • Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy "Moto Park Kraków" w godzinach 9.00-16.00;
  • Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 (Punkt Alarmowy) KM PSP w Krakowie, ul. Westerplatte 19, całodobowo.