Dziś w kościołach całego kraju zbierane są datki na wsparcie dla polskich misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach. Zbiórka organizowana jest z okazji Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.
Od 2006 r. w drugą niedzielę Wielkiego Postu zbierane są pieniądze na rzecz Dzieła Pomocy "Ad Gentes", będącego jedną z agend Konferencji Episkopatu Po;slo ds. Misji. W tym roku dzień ten przebiega pod hasłem "Uczniowie-misjonarze mocą Ducha Świętego".
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, w wydanym z tej okazji komunikacie, podziękował księżom i wiernym świeckim za zaangażowanie w misyjne dzieło Kościoła. Składam serdeczne “Bóg zapłać" chorym i starszym, którzy cierpienia i niedostatki, trudy i przykrości życiowe ofiarowują w intencji misjonarzy. Dziękuję wspólnotom parafialnym, licznym grupom misyjnym, zwłaszcza dziecięcym i młodzieżowym, za różne działania, które owocują nowymi formami pomocy misjom - stwierdził hierarcha. Hojnie wesprzyjmy swymi ofiarami 2032 misjonarzy i ich posługę ewangelizacyjną, charytatywną, medyczną i edukacyjną - zaapelował.
W ubiegłym roku Dzieło Pomocy "Ad Gentes" sfinansowało ponad 140 projektów na misjach, dofinansowało budowę 5 studni głębinowych w Afryce oraz szkoły zawodowej dla 250 uczniów w Segerea w Dar es Salaam w Tanzanii. W ciągu całego roku Dzieło Pomocy “Ad Gentes" udziela systematycznej pomocy finansowej misjonarzom z Polski - dodał przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Wyjaśnił, że organizację można wesprzeć przez cały rok, wysyłając SMS na numer 72 032 o treści "Misje" lub dokonując wpłaty na konto.
Aktualnie na misjach pracuje 2032 polskich misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 311 księży diecezjalnych, 972 zakonników i 692 sióstr zakonnych, a także 57 misjonarzy świeckich. Przebywają oni w 100 krajach na wszystkich kontynentach.
Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze - 811; najwięcej w Kamerunie, Zambii, Tanzanii, Madagaskarze, Republice południowej Afryki, Demokratycznej Republice Konga i Rwandzie. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje ich 802; najwięcej w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Peru i Ekwadorze. W Azji pracuje 333 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej w Kazachstanie, Japonii, na Filipinach, w Uzbekistanie i w Tajwanie. W Oceanii pracuje 66 misjonarzy. Większość osób pracuje w Papui Nowej Gwinei - 62. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie - 15, na Alasce - 4 i na Bermudach - 1. W Ameryce Północnej przebywa 6 księży diecezjalnych, 12 zakonników, 1 siostra zakonna i 1 osoba świecka.
(mn)