Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od soboty ostrzega przed lawinami w górach; w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia. Na Kasprowym Wierchu leży 2,5 metra śniegu. Mimo tak trudnych warunków turyści nie rezygnują z niebezpiecznych wypraw. Minionej nocy ratownicy TOPR musieli ściągać z Kopy Kondrackiej trzech turystów. Także w weekend kilkukrotnie udzielali pomocy.
W nocy z niedzieli na poniedziałek toprowcy musieli interweniować na Kopie Kondrackiej i ściągać ze szczytu trzy osoby - panowie "byli wyposażeni" jedynie w szaliki kibicowskie i dżinsy, nie mieli latarek, ani sprzętu lawinowego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Widoczność w górach była zaledwie na 5 metrów - opisywał ratownik dyżurny TOPR Marcin Józefowicz. Na szczęście, jak dodawał, nie było strasznie zimo i tylko dwójka doznała pierwszego stopnia hipotermii.
Najpierw trzeba było posłać do nich dwójkę, potem dwóję wspierającą z psem, a potem jeszcze 4 osoby jako zabezpieczanie, gdyby coś naszym ratownikom się stało - opowiadał naszemu dziennikarzowi Maciejowi Pałahickiemu ratownik dyżurny TOPR .
Według ratowników warunki w Tatrach się pogarszają. Na szlakach powyżej 1700 obowiązuje od soboty lawinowa "trójka". Toprowcy ostrzegają także przed nawisami śnieżnymi, które tworzą się na graniach. Przypominają, że największym zagrożeniem dla ludzi jest wiatr oraz gwałtowne zmiany temperatury, zwłaszcza ocieplenie.
Tylko w sobotę ratownicy kilkukrotnie udzielali pomocy turystom, którzy nie byli w stanie samodzielnie wrócić w bezpieczny teren. Na Facebooku ratownicy pokazali zdjęcia z nocnej wyprawy w góry.
TOPR apeluje o niewychodzenie w wyższe partie gór.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.
Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.
Kluczowym problemem lawinowym jest ilość świeżego śniegu z ostatnich opadów oraz siła sklejenia warstwy świeżej z poprzednią warstwą - występuje ryzyko obsunięcia się warstw.