W 2015 roku wzrosną ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa oraz na tzw. infrastrukturę krytyczną - ostrzegają eksperci od cyberbezpieczeństwa. Celem przestępców mogą też stać się firmy z sektora energetycznego oraz administracja publiczna.
Kierujący zespołem Cyber Risk Services w firmie doradczej Deloitte, Cezary Piekarski powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w tym roku możemy się spodziewać większej liczby ataków na małe i średnie przedsiębiorstwa.
Moim zdaniem prawdziwym wzywaniem staną się ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa, które w znaczącej części nie są w stanie zapewnić adekwatnego bezpieczeństwa wykorzystywanych technologii. W Polsce obserwujemy powtarzające się fale ataków na małe i średnie firmy. W przyszłym roku będzie ich znacznie więcej - powiedział Piekarski.
Ekspert podkreślił, że oprócz firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na ataki będą narażone firmy z branży telekomunikacyjnej i finansowej.
W ocenie ekspertki Instytutu Kościuszki w dziedzinie cyberbezpieczństwa Joanny Świątkowskiej, w tym roku obserwować będziemy zwiększone działania cyberprzestępców, nastawione na osiągnięcie zysków finansowych. Ponadto ataki w cyberprzestrzeni będą stosowane przez państwa, jako działania wspierające, ułatwiające osiąganie różnorodnych celów politycznych - powiedziała w Świątkowska. Ekspertka wymienia trzy możliwe scenariusze przeprowadzania takich ataków.Pierwszy i najpoważniejszy to taki, w którym państwa, bezpośrednio lub przez działania pośrednich aktorów, coraz częściej będą używać narzędzi teleinformatycznych do ataków na infrastrukturę krytyczną. Skutkiem takich działań mogą być szkody wizerunkowe, finansowe, a nawet ataki, które mogą prowadzić do śmierci ludzi - zaznaczyła.
Drugi scenariusz - jaki wymieniła - to wykorzystanie przez państwa cyberataków do działań szpiegowskich, których celem jest zdobycie informacji politycznych czy gospodarczych.
W trzecim, cyberataki wykorzystywane mogą być - jej zdaniem - do prowadzenia walki informacyjnej, której celem jest osiągnięcie zamierzonych celów politycznych np. wpływ na opinię publiczną atakowanego kraju. W ocenie Świątkowskiej w takich działań szczególnie szeroko będą wykorzystywane serwisy społecznościowe.
(abs)