Prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o wprowadzającą nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Będzie on obchodzony 27 grudnia i nie będzie dniem wolnym od pracy.

REKLAMA

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1 października. 28 października Senat poparł ją jednogłośnie.

We wtorek w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wcześniej złożył on wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ustawa została przyjęta przez parlament "w wielkim poczuciu jedności, bez zbędnych dyskusji politycznych". Z całego serca dziękuję, że i posłowie, i senatorowie sprawnie przeprowadzili ten proces legislacyjny - dodał.

Zapowiedział, że ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw w najbliższym czasie, tak, by już w tym roku 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - świętem narodowym, ale nie dniem wolnym od pracy, bo - jak wskazał Duda - o to Wielkopolska nie wnosiła.

Cieszę się ogromnie, że święto to od tego roku wpisze się na trwałe do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej - oświadczył Duda. To jest pewien akt swoistej, dziejowej - może to bardzo wielkie słowo - ale po prostu sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu - ocenił.

11 listopada jest dniem, który uważamy za dzień odzyskania niepodległości, ale tak naprawdę prawdziwa Polska ukształtowała się w swoich zasadniczych zrębach wówczas, kiedy to miasto, Poznań, kiedy pobliskie Gniezno stały się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Dlatego właśnie Powstanie Wielkopolskie ma tak ogromne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości - tłumaczył prezydent.

Dopełniona dzisiaj idea ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to sprawa naprawdę ogromnej wagi. Przede wszystkim jest to oddanie hołdu naszym bohaterskim przodkom. Ich zasługi są ogromne - w trakcie powstania i po powstaniu, podczas powstań śląskich, wojny polsko-bolszewickiej. Rola naszych bohaterów w odbudowie ojczyzny odradzającej się po tylu latach zaborów jest oczywista i bezsporna - powiedział PAP prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Tadeusz Musiał.

Drugi cel, który nam przyświecał i realizację którego ustanowienie święta zdecydowanie przybliża to upowszechnienie wiedzy o powstaniu wielkopolskim i o znaczeniu tego powstania w historii odradzającego się kraju. Ta wiedza, poza Wielkopolską, województwem kujawsko-pomorskim i województwem lubuskim nie jest, mówiąc dyplomatycznie, powszechna - dodał.

Tadeusz Musiał przyznał, że planowane w tym roku obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będą miały ograniczony charakter.

To święto państwowe obchodzone będzie po raz pierwszy w szczególnym czasie pandemii. Obawiam się, że wiele zaplanowanych przedsięwzięć nie zostanie zrealizowanych. Wszelkie uroczystości będą miały charakter symboliczny lub ograniczony - ocenił.