Ekwatoriał Adamsa, XVIII-wieczny instrument astronomiczny, trafił do Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Luneta wykonana w słynnym londyńskim zakładzie George'a Adamsa, wytwórcy instrumentów naukowych dla króla Anglii Jerzego III, jest unikatem, jednym z trzech na świecie.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Cenny instrument został kupiony w edynburskim antykwariacie i jest jednym z trzech zachowanych do dziś analogicznych instrumentów sygnowanych nazwiskiem George'a Adamsa. Dwa pozostałe znajdują się w Museo Della Specola w Bolonii oraz w kolekcji historycznych instrumentów naukowych na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie.
Przy pomocy uniwersalnej lunety astronomicznej George'a Adamsa astronomowie mierzyli pozycję ciał niebieskich, wyznaczali czas oraz ustalali szerokość i długość geograficzną. Ekwatoriał to kolejny, obok przyrządów astronomicznych Marcina Bylicy z Olkusza z końca XV wieku czy astrolabium arabskiego z 1054 roku, bezcenny eksponat muzealny Collegium Maius.
Ekwatoriał Adamsa będzie dostępny dla zwiedzających Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego od jutra. Muzeum UJ posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki, ale o jego wyjątkowości decyduje liczący około 2500 eksponatów zbiór starych przyrządów naukowych, będący jednym z najbardziej wartościowych w Europie.