OLAF - Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych zarzuca Polsce nepotyzm w przyznawaniu pieniędzy z Unii Europejskiej. Raport w tej sprawie trafił już do Komisji Europejskiej, a także Prokuratury Generalnej i ministerstw: finansów oraz rozwoju regionalnego. Niewykluczone, że z powodu nadużyć Polska będzie musiała zwrócić 47 milionów euro.
Unijny kontrolerzy badali nieprawidłowości w przyznawaniu pieniędzy na Dolnym Śląsku. Uchybienia stwierdzone przez urzędników dotyczą wicedyrektor dolnośląskiego urzędu pracy, która miała przyznawać pieniądze organizacji pozarządowej prowadzonej przez jej konkubenta.
W raporcie pojawia się także nazwisko obecnej wiceminister gospodarki. Kontrolerzy uważają, że jednocześnie zajmowała się przyznawaniem funduszy unijnych i prowadziła firmę związaną z doradzaniem innym, jak te pieniądze zdobywać.
Urzędnikom OLAF-u nie spodobało się także to, że cztery lata temu pieniądze z Unii dostała firma, w której zatrudniona była żona byłego wicemarszałka województwa. Urząd Marszałkowski broni się jednak, twierdząc, że wszelkie nieprawidłowości wykryte w 2008 roku zostały usunięte, a pieniądze - owszem - najpierw zostały przyznane, ale nigdy nie trafiły do organizacji, co do których pojawiły się zastrzeżenia.
Raport skierowany został do "strony polskiej" tj. Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Został także przekazany do Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans w KE, Biura Prokuratora Generalnego w Warszawie oraz Ministerstwa Finansów. Kopię raportu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przekazało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z prośbą o ustosunkowanie się do jego treści.
Pragnę nadmienić, że w raporcie nie pojawiły się żadne nowe ustalenia czy dowody dotyczące stanu faktycznego w sprawie, w stosunku do tych, które zostały zebrane w UMWD w 2008 r. OLAF zaproponował zamknięcie postępowania administracyjnego i zarekomendował Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans w KE, odzyskanie środków europejskich w wysokości ok. 47 mln Euro., jako nieprawidłowo wydatkowanych.
Obecnie rozpoczynają się rozmowy MRR z Komisją Europejską w powyższej sprawie. Rozmowy te są konieczne z uwagi na fakt, że w opinii strony polskiej, w wyniku działań naprawczych, na Dolnym Śląsku nie doszło do nieprawidłowego wykorzystania środków unijnych. Nieuzasadnione jest zatem żądanie jakiegokolwiek zwrotu. Dlatego też do stanowiska dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej skierowanego do MRR, załączono szczegółowe odniesienie do poszczególnych ustaleń OLAF.
Pragnę przypomnieć, że wszystkie działania DWUP w zakresie naboru i oceny wniosków, jakie miały miejsce w 2008 r., zostały skontrolowane przez UMWD. Stwierdzono, że w części z nich doszło do naruszenia procedur. W stosunku do tych spraw, w uzgodnieniu z IZ, podjęto natychmiastowe działania naprawcze.
Dzięki nim nie dopuszczono do nieprawidłowego wydatkowania środków. Należy stwierdzić, że OLAF nie zauważa, że w wielu działaniach DWUP (konkursach czy posiedzeniach KOP) nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości i wnioskuje o zwrot kwoty wynikającej z podpisanych umów w ramach wszystkich konkursów przeprowadzonych przez DWUP do końca 2008 r., z czym nie można się zgodzić.