Inicjatywa pokojowa Arabii Saudyjskiej przypomina wydarzenia z lat 70., kiedy doszło do zawarcia historycznego układu pokojowego między Izraelem i Egiptem.

REKLAMA

Porozumienie zawarto w Camp David w USA. Prezydenta Egiptu Anwara Sadata i premiera Izraela Menachema Begina do pokoju doprowadziła cierpliwa i długotrwała mediacja amerykańska, a w same rokowania poprzedzające podpisanie układu zaangażował się prezydent Jimmy Carter: "Dzisiaj świętujemy zwycięstwo. Nie krwawe zwycięstwo w bitwie, ale zwycięstwo pokoju nad wojną" – mówił amerykański przywódca.

Droga do Camp David była długa. Egipt jako największe i najpotężniejsze państwo arabskie był głównym przeciwnikiem Izraela w wojnach na Bliskim Wschodzie. Jednak w 1977 roku prezydent Anwar Sadat - odwiedzając Jerozolimę - jako pierwszy przywódca państwa arabskiego zdecydował się uznać państwo żydowskie. Konsekwencją jego historycznej wizyty był układ z Camp David, o którym Sadat mówił: "Nigdy więcej wojny, nigdy więcej rozlewu krwi arabskiej i izraelskiej. Nigdy więcej cierpienia i łamania praw. Nigdy więcej utraty wiary" – deklarował Sadat.

Dla Izraela pokój z Egiptem oznaczał nadzieję, że państwo żydowskie po dziesięcioleciach wojen ostatecznie znajdzie uznanie u arabskich sąsiadów. W Camp David o nadziei na trwały pokój mówił premier Izraela, Menachem Begin: "Pokój jest piękny. Jest jak promyk słońca, jak uśmiech dziecka, miłość jego matki i radość jego ojca; jest jak kochająca się rodzina. To ludzki postęp, zwycięstwo słusznej sprawy, triumf prawdy. Pokój oznacza to wszystko i jeszcze więcej" – powiedział izraelski premier.

Niestety, finał porozumienia był tragiczny: Egipt został wykluczony z Ligi Arabskiej i na wiele lat skazany na izolację. Sam prezydent Anwar Sadat został zamordowany przez islamskich fundamentalistów. Jego następcą został Hosni Mubarak, który sprawuje ten urząd do dzisiaj. Po Egipcie właśnie Arabia Saudyjska jest drugim kluczowym krajem arabskim i muzułmańskim, który być może zdecydował się na przełamanie wrogości wobec Izraela i ostateczne uregulowanie stosunków arabsko-izraelskich.

foto RMF

15:35