Na wniosek Warszawy we wtorek 20 lutego ministrowie ds. europejskich UE zajmą się rozwojem sytuacji praworządności w Polsce. Celem jest zakończenie procedury art. 7 Traktatu UE. Wysoki rangą dyplomata UE nie wyklucza takiego wcześniejszego scenariusza "jeżeli warunki zostaną spełnione".

REKLAMA

Minister ds. europejskich Adam Szłapaka będzie informować ministrów UE o podjętych przez rząd Donalda Tuska działaniach przywracających praworządność i o planach reform, które mają doprowadzić do zakończenia procedury art. 7 Traktatu UE wszczętego wobec Polski w 2017 r. w związku z łamaniem zasad praworządności. Przypomnijmy - chodziło zarówno o naruszenie niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, a także o ustawę o sądach powszechnych.

Belgia, która przewodniczy obecnie pracom UE, początkowo planowała dokonać oceny procedury art. 7 wobec Polski pod koniec sprawowania swojej prezydencji, czyli pod koniec czerwca.

Polska chce jednak przyspieszyć, chce już teraz przedstawić swoje plany, tak aby zakończyć procedurę prawie dwa miesiące wcześniej. Mam takie marzenie, że kiedy będziemy 1 maja świętować 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, to nie będzie już nad nami wisieć artykuł siódmy - mówił niedawno w Brukseli w rozmowie z RMF FM minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Wysoki rangą dyplomata UE nie wyklucza takiego wcześniejszego scenariusza "jeżeli warunki zostaną spełnione". Nie mogę być na razie bardziej precyzyjny. Nie znamy jeszcze ostatecznego polskiego planu działań i reform - powiedział. Sam pomysł przyśpieszenia uznał za "dobry", ale zaznaczył, że trzeba będzie zobaczyć, jak będzie "z wdrażaniem tych planów i jak to oceni KE".

"Action Plan", czyli harmonogram przywracania praworządności

Jak ujawnił dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, wewnętrzny dokument, przygotowywany przez rządowy zespół ds. przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego nazywany jest "Action Plan". Zespół powołany przez premiera pierwszego dnia urzędowania nowego rządu szczegółowo rozpisał treść i terminy kolejnych kroków, którymi chce odwrócić szkodliwe skutki działań poprzedniego rządu.

Działania rządu zaprojektowano w tempie, pozwalającym na osiągnięcie efektów w najbliższych miesiącach, z jednoczesnym uwzględnieniem ich wymaganej kolejności i wzajemnego wpływu zmian wprowadzanych w różnych dziedzinach. Dlatego właśnie działania wobec niektórych instytucji i organów podzielone są na kilka etapów; zmiany w ustawie o KRS i w działaniu prokuratur mają być np. przeprowadzone w dwóch kolejnych krokach, ws. zasad działania sądów powszechnych nawet w trzech ustawowych krokach. W każdej z reformowanych dziedzin działania opisany jest obecny stan, stopień zaawansowania i harmonogram przewidywanych zmian. Więcej o "Action Planie" piszemy w tekście Tomasza Skorego.