"Nie ma powodu, by wymieniać podręczniki lub kupować nowe ze względu na uszczuplone podstawy programowe" – zapewnia minister edukacji Barbara Nowacka w poniedziałkowym wpisie na platformie X. Prowadzony przez nią resort wyjaśnia, że w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązują dotychczasowe podręczniki.
Najbliższy rok szkolny, 2024/2025, przyniesie ze sobą odchudzoną podstawę programową kształcenia ogólnego. Będzie ona realizowana w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, w liceach, technikach i szkołach branżowych I i II stopnia.
Treści nauczania zawarte w podstawie programowej dla 18 przedmiotów ogólnokształcących uszczuplono o około 20 proc.
Program edukacji został taki sam dla uczniów klas I-III i przedmiotów zawodowych nauczanych w szkołach ponadpodstawowych.
Nie ma powodu by wymienia podrczniki lub kupowa nowe ze wzgldu na uszczuplone podstawy programowe. Tak dokonywane byy zmiany by nie naraa nikogo na dodatkowe koszty.Uwaajcie na oszustw nacigaczy ktrzy twierdz e zmiany wymagaj nowych podrcznikw!...
barbaraanowackaAugust 19, 2024
"Nie ma powodu, by wymieniać podręczniki lub kupować nowe ze względu na uszczuplone podstawy programowe" - napisała w poniedziałek minister edukacji Barbara Nowacka na portalu X. Wyjaśniła, że zmiany dokonywane były tak, by nie narażać nikogo na dodatkowe koszty. "Uważajcie na oszustów naciągaczy, którzy twierdzą, że zmiany wymagają nowych podręczników" - zaapelowała do rodziców.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że wprowadzane zmiany nie oznaczają konieczności wymiany podręczników. Uzasadnia się to względami ekonomicznymi i ekologicznymi.
Na stronie resortu edukacji zamieszczono komunikat, w którym zaznaczono, że dotychczasowe podręczniki zawierają wszystkie treści nauczania określone w podstawie programowej odpowiedniej dla danego typu szkoły i danych zajęć edukacyjnych. "Status podręczników wpisanych do ‘Wykazu podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego’ w latach ubiegłych pozostaje zatem aktualny, i nie ma potrzeby wyboru nowych lub korzystania z nowych wersji podręczników" - wyjaśnia MEN.
Ponadto informuje, że nie zostały dopuszczone do użytku szkolnego żadne zaktualizowane podręczniki, które miałyby uwzględniać zmiany w podstawach programowych.