Akcja rozliczeń PIT za 2021 r. rozpocznie się we wtorek 15 lutego i potrwa do 2 maja tego roku. Ministerstwo Finansów zachęca wszystkich do korzystania z e-usług i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT.

REKLAMA

Wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. Usługa uwzględnia formularze PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36.

W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia - powiedziała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki usłudze Twój e-PIT, zeznanie roczne zawsze będzie złożone w terminie - dodała.

Resort przypomniał, że wszyscy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni.

Twój e-PIT. Logowanie

Twój e-PIT to usługa, dzięki której roczne zeznania podatkowe dla osób fizycznych są automatycznie przygotowywane i udostępniane online przez Krajową Administrację Skarbową. Nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów, aby rozliczyć swój podatek.

Aby zalogować się do serwisu i zobaczyć swój PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38, wystarczy wejść na stronę e-Urzędu Skarbowego, a następnie wybrać jedną z dwóch metod autoryzacji. Pierwsza opiera się na podaniu danych podatnika:

  • numeru PESEL lub NIP i daty urodzenia,
  • kwoty przychodu z rozliczenia za 2020 r.,
  • kwoty przychodu z jednej informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 otrzymanego od pracodawcy).

Następnie należy podać kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia za 2020 r.

Do usługi Twój e-PIT można zalogować się także przez serwis login.gov.pl - tutaj mamy do wyboru Profil Zaufany, e-dowód oraz bankowość elektroniczną lub za pomocą aplikacji mObywatel.

Jak wygląda rozliczenie deklaracji podatkowej?

Po zalogowaniu się podatnik będzie miał możliwość:

  • odrzucić treść przygotowanej deklaracji i sporządzić ją samodzielnie na portalu podatkowym, korygując dane wskazane w przygotowanej deklaracji; po odrzuceniu deklarację należy złożyć samodzielnie lub przygotować ją na portalu podatkowym korygując wersję pierwotną;
  • zaakceptować wersję deklaracji przygotowaną dla niego; akceptacja przez podatnika udostępnionego zeznania przed upływem terminu określonego na jego złożenie bez wprowadzenia albo po wprowadzeniu w nim zmian oznacza złożenie zeznania w dniu dokonania akceptacji.

Podatnik posiada przy tym możliwość wybrania opcji wspólnego rozliczenia się małżonków czy wskazania ulg podatkowych i odliczeń, które mu przysługują. Dzięki temu rozliczenie rocznego zeznania podatkowego jest proste i skupia się w pełni w ramach przygotowanego systemu.

1 proc. podatku w usłudze Twój e-PIT

W udostępnionej podatnikowi deklaracji będzie widniała też informacja o 1 proc. podatku z ostatniego złożonego przez podatnika rozliczenia podatkowego (co do zasady - z deklaracji PIT z roku poprzedniego).

W sytuacji, gdyby podatnik chciał przekazać 1 proc. podatku na inną organizację, powinien zalogować się do portalu podatkowego i dokonać modyfikacji OPP lub też rozliczyć się samodzielnie poza usługą Twój e-PIT.

Można nadal samodzielnie rozliczać PIT

Można również nie korzystać z usługi, nie logować się do niej i rozliczyć się samodzielnie. W takim przypadku jego wstępnie przygotowany e-PIT nie wywrze skutku, a rozliczeniem podatkowym będzie PIT przesłany (przekazany) samodzielnie przez podatnika.