Sobota to był drugi dzień festiwalu Twierdza Smaków na Zamku Czocha. Impreza popularyzuje historię poprzez prezentowanie kuchni minionych epok. Na miejscu był reporter RMF FM Paweł Pyclik - zobaczcie relację zdjęciową. Festiwal trwa do niedzieli!
W tym roku festiwal odbywa się już po raz czwarty. Zakończy się w niedzielę. Motywem przewodnim są dania od średniowiecza do baroku. Można spróbować również smaków bliższych naszym czasom.
Nasz reporter Paweł Pyclik w zamkowej fosie przekonał się, że ciekawą historyczną propozycją na śniadanie, którą można wykonać również w domu jest abulasta, czyli ziołowa jajecznica na słodko z jabłkami z XV wieku.
Możemy 1-2 jabłka pokroić w cząstki i wrzucić na patelnię, żeby się rozgotowały. Do tego dodajemy tymianek, cukier, rozbite jajka i mamy pyszną potrawę - tłumaczyła w rozmowie z RMF FM pani Małgorzata z kuchni rycerskiej. Według naszego dziennikarza, potrawa smakiem przypomina jabłkowy budyń.
Przy wejściu do zamku tradycyjnie stanęła opryskliwa obsługa z baru pamiętającego czasy PRL-u oraz kantyna polowa z grochówką i rosolnikiem. Nazwa rassolnik wywodzi się od słowa "rassoł", które oznacza płyn z kwaszenia ogórków lub kapusty.
Restauracja Zamkowa w ramach festiwalu przypomina racuchy z kwiatami i pierogi z podrobami.
W zamkowej fosie na odwiedzających czekają m.in. świeżo wędzone gęsie pipki, zapiekane uszy wieprzowe z serem w sosie szczypiącym oraz jabłka pieczone w piwie z makiem i chrzanem.
#ZamekCzocha. Do niedzieli trwa Festiwal Kuchni Historycznej i Produktw Regionalnych. Mona tu sprbowa da od redniowiecza do baroku. W menu m. in. szczupak z Pana Tadeusza, uszy wieprzowe w sosie szczypicym, tort krlowej Saby i Marii Antoniny czy pczki z kwiatami.@RMF24pl pic.twitter.com/6dld0R7gff
P_PyclikJune 26, 2021
Goście Twierdzy Smaków mogą skorzystać także z bezpłatnych degustacji, warsztatów oraz zwiedzić jeden z najpiękniejszych polskich zamków.
Pełen program imprezy można znaleźć tutaj.