Był szef RE i były premier Donald Tusk oskarżył polski rząd o zwlekanie z domaganiem się zwołania Rady Europejskiej w związku z sytuacją na Białorusi. Szybko jednak przeprosił po tym, jak uświadomiono szefowi EPL, że rząd już to zrobił.

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi.

W pierwszym wpisie Tusk ocenił, że polski rząd powinien domagać się natychmiastowego zwołania Rady Europejskiej. Wsparcie Białorusinów to zarówno moralny obowiązek jak i polska racja stanu. Na co czekacie?! - napisał były szef RE.

Polski rzd powinien domaga si natychmiastowego zwoania Rady Europejskiej. Wsparcie Biaorusinw to zarwno moralny obowizek jak i polska racja stanu. Na co czekacie?!

donaldtuskAugust 10, 2020

W odpowiedzi na ten wpis rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał Tuskowi, że premier złożył już taki wniosek. Pisał Pan ostatnio, że przebywa na urlopie. Mam jednak nadzieję, że nie z całym zapleczem, które powinno weryfikować podstawowe fakty - ironizował rzecznik rządu.

W odpowiedzi szef Europejskiej Partii Ludowej skorygował swój wcześniejszy wpis. Premier Morawiecki złożył już wniosek o zwołanie Rady. Umknęło to mojej uwadze, za co przepraszam. Liczę na skuteczność akcji premiera - napisał Tusk.

Premier Morawiecki zoy ju wniosek o zwoanie Rady. Umkno to mojej uwadze, za co przepraszam. Licz na skuteczno akcji premiera.

donaldtuskAugust 10, 2020

Według najnowszych danych urzędujący nieprzerwanie od 1994 roku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdobył w niedzielnych wyborach 80,23 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc. Już po ogłoszeniu wyników exit poll fala największych od lat protestów przetoczyła się przez Białoruś. W efekcie doszło do licznych aresztowań, wśród manifestujących jest wielu rannych, a aktywiści informują o jednej osobie, która zginęła.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów w wyborach. Z kolei szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi potępili przemoc na Białorusi i wezwali do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych niedzielnej nocy. Zdaniem szefa unijnej dyplomacji i unijnego komisarza noc po wyborach naznaczona była nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemocą państwa wobec pokojowych demonstrantów. Szef RE Charles Michel podkreślał, że wolność słowa i prawa człowieka muszą być przestrzegane na Białorusi.