"Kolejny, bardzo groźny atak hakerski dobrze ilustruje rosyjską strategię destabilizacji w przeddzień wyborów europejskich" - napisał premier Donald Tusk. Zapewnił, że polskie służby są przygotowane. Minister obrony z kolei podkreślił, że "ataki hakerskie ze strony Rosji nasilają się, podobnie jak presja na naszą wschodnią granicę".

REKLAMA

Polskie służby są przygotowane i działają pod nadzorem ministrów spraw wewnętrznych i cyfryzacji - zapewnił Tusk. Dodał, że "coraz wyraźniej widać, jak ważne są dla nas te wybory (do PE-PAP)".

Kolejny, bardzo grony atak hakerski dobrze ilustruje rosyjsk strategi destabilizacji w przeddzie wyborw europejskich. Polskie suby s przygotowane i dziaaj pod nadzorem ministrw spraw wewntrznych i cyfryzacji. Coraz wyraniej wida, jak wane s dla nas te wybory.

donaldtuskMay 31, 2024

Sprawę cyberataku skomentował wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Ataki hakerskie ze strony Rosji nasilają się, podobnie jak presja na naszą wschodnią granicę. Dlatego systematycznie, w każdej przestrzeni, musimy dbać o nasze bezpieczeństwo. Wrogom nie uda się zdestabilizować naszego państwa" - napisał w portalu X.

Ataki hakerskie ze strony Rosji nasilaj si, podobnie jak presja na nasz wschodni granic. Dlatego systematycznie, w kadej przestrzeni, musimy dba o nasze bezpieczestwo. Wrogom nie uda si zdestabilizowa naszego pastwa.

KosiniakKamyszMay 31, 2024

Szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak zaznaczył, że sprawa cyberataku pokazuje, że "nie ustają rozmaite próby rosyjskie destabilizacji sytuacji w Polsce".

Walczymy z próbami aktów sabotażu na zlecenie służb rosyjskich, jest cała seria aresztowań, działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji, oczywiście pod nadzorem prokuratury - powiedział Siemoniak.

Przypomniał, że zaostrza się też sytuacja na wschodniej granicy, gdzie polski żołnierz i funkcjonariusze Straży Granicznej zostali zranieni przez osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski.

Ta agresja wobec Polski trwa. Nie mamy wątpliwości, ona ma związek z tym, że Polska wspiera Ukrainę, tak jak cały wolny świat, tak jak i cały Zachód. I też oczywiście ma to związek ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Chce się destabilizować, siać chaos. Tego typu działania Rosja i Białoruś podejmują nie tylko wobec Polski - wskazał minister.

ABW podejmuje działania ws. cyberataku

Działania z w sprawie cyberataku na PAP podjęła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego razem z Ministerstwem Cyfryzacji.

W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji podjęła natychmiastowe działania - napisał w serwisie X Jacek Dobrzyński.

W zwizku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polsk Agencj Prasow i podaniem dezinformujcych wiadomoci o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczestwa Wewntrznego we wsppracy z Ministerstwem Cyfryzacji @CYFRA_GOV_PL podja natychmiastowe dziaania pic.twitter.com/T3XqajAYIr

JacekDobrzynskiMay 31, 2024

Fałszywa depesza o "częściowej moblizacji"

W piątek, po 14:00 w serwisie PAP ukazały się depesze pod tytułem "Premier RP Donald Tusk: 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja".

Depesza zaczynała się od zdania: "1 lipca 2024 roku ogłaszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę" (pisowania oryginalna - PAP).

Polska Agencja Prasowa podkreśliła, że nie jest źródłem tej informacji. Depesza nie powstała w agencji, nie została napisana ani nadana przez pracowników PAP.

Depesze zostały anulowane.