Dwaj lotnicy z grupy akrobatycznej Żelazny - Piotr Banachowicz i Lech Marchlewski - zginęli podczas Air Show w Radomiu. Ich samoloty zderzyły się w powietrzu. Straciliśmy dwóch wspaniałych kolegów - powiedział generał Andrzej Błasik, dowódca sił powietrznych.
Do tragicznego wypadku doszło w momencie, gdy samoloty wykonywały manewr mijania, element figury akrobatycznej zwanej "rozetą". Każda z maszyn rozwija wtedy prędkość około 300 km/h. Piloci wykonywali akrobacje na samolotach Zlin. Wraki samolotów spadły do lasu na obrzeżach lotniska.
Na miejscu pojawiła się natychmiast karetka pogotowia, straż pożarna i policja. Odnaleziono ciała obu pilotów. Miejsce wypadku jest zabezpieczone. Mamy dwa ciała. W tej chwili trwa przeszukiwanie pobliskich terenów w pobliżu katastrofy, czy innych postronne osoby tam nie ucierpiały - usłyszeliśmy w radomskiej straży pożarnej. Zadzwonił do nas także słuchacz, który widział całe zderzenie:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Reporter RMF FM, Krzysztof Zasada rozmawiał z Grzegorzem Sobczakiem czynnym pilotem oraz redaktorem Skrzydlatej Polski. Posłuchaj co mówił o samym wypadku:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Prezydent Radomia odwołał pokazy i ogłosił trzydniową żałobę. Okoliczności wypadku zbada Główna Komisja Badania Wypadków Lotniczych.
Grupa „Żelaznych” powstała siedem lat temu, zyskała sławę wśród wielbicieli lotnictwa, gdy cztery lata temu na jednym z pokazów piloci wykonali w powietrzu pętlę samolotami spiętymi łańcuchami - długości czterech metrów. Piloci z grupy Żelazny należą do najlepszych. Każdy z nich ma wylatanych kilkaset, a niektórzy nawet kilka tysięcy godzin. Samoloty Zlin, na których wykonywane były akrobacje, to typowe samoloty przygotowane do trudnych manewrów. Akrobacje, zwłaszcza te zespołowe są bardzo niebezpieczne. Wszystko wskazuje, na to że przyczyną wypadku był błąd któregoś z pilotów.
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze to największa impreza branży lotniczej w Polsce. AIR SHOW łączy w sobie pokazy w powietrzu lotnictwa wojskowego i cywilnego. Mają one na celu popularyzację tematyki lotniczej i proobronnej poprzez prezentownaie umiejętności pilotów oraz możliwości konstrukcji lotniczych wykorzystywanych w lotnictwie wojskowym oraz cywilnym w kraju i za granicą.
W swej czternastoletniej historii Air Show ewoluowało, by stać się wydarzeniem o międzynarodowym zasięgu. W każdej edycji pokazów biorą udział piloci z kilkunastu krajów, zespoły akrobacyjne, mistrzowie świata i Europy. W tym roku Dowództwo Sił Powietrznych wystosowało zaproszenia do 25 krajów.