Tragedia w Niżnych Tatrach na Słowacji. Zginęła tam 31-letnia turystka, którą gonił niedźwiedź. Kobieta prawdopodobnie spadła z wysokości około 150 metrów.

REKLAMA

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem. Niedźwiedź gonił dwoje turystów w rejonie Doliny Demianowskiej w Niżnych Tatrach.

Jak podaje Horska Zachranna Służba, para z Białorusi rozdzieliła się podczas ucieczki: mężczyzna pobiegł w jedną stronę, a kobieta w drugą.

29-letni przerażony turysta zadzwonił na numer alarmowy po tym, jak nie udało mu się ponownie skontaktować z partnerką.

Na pomoc wysłano grupę ratowników górskich. Ci rozpoczęli poszukiwania. W okolicach szczytu Na jame znaleźli martwą 31-latkę. Ratownicy odnaleźli też po chwili jej partnera - mężczyźnie nic się nie stało.

Niedźwiedź nadal był w pobliżu, ale udało się go odstraszyć strzałem ostrzegawczym.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta doznała śmiertelnych obrażeń głowy na skutek upadku z wysokości około 150 metrów. Przyczynę jej śmierci wyjaśni sekcja zwłok.

Słowaccy ratownicy będą jeszcze badać okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Co zrobić w razie spotkania z niedźwiedziem?

TPN przypomina, by w przypadku spotkania z niedźwiedziem zachować spokój i wycofać się.

Unikajcie nagłych ruchów i nie podchodźcie, by zrobić zdjęcia, nie rzucajcie też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia. Podczas wycieczek pamiętajcie o śmieciach - zabierajcie ze sobą wszelkie pozostałości po jedzeniu i wyrzucajcie je w wyznaczonych miejscach poza obszarem Parku. Wędrowanie tylko po wyznaczonych szlakach oraz powrót z gór przed zmrokiem pozwolą podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, z szacunkiem dla życia dzikich zwierząt, które mają tutaj swój dom - podkreśla TPN.

Oto inne wskazówki podczas spotkania z drapieżnikiem:

  • Nie należy hałasować, by dać im szansę zejścia nam z drogi.
  • Trzeba unikać młodników lub gęstych zarośli. Jeśli jednak dojdzie do spotkania z zaskoczenia, należy zachować spokój, bo atak wcale nie jest przesądzony. Niedźwiedź atakuje z reguły w obronie żeru lub matka broniąc młodych.
  • W przypadku gdy zwierzę jest nieświadome naszej obecności należy wycofać się spokojnie, nie robiąc hałasu. Gdy nas widzi, nie można uciekać, gdyż może być to sygnał do ataku.
  • Nie można również patrzeć mu w oczy. Trzeba wycofać się spokojnie, ale obserwując zwierzę.
  • W przypadku, gdy niedźwiedź się zbliża, należy pozostać na miejscu i odezwać się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma, trzeba zwiększyć dystans powoli odchodząc.

Gdy nastąpi atak zachowuj się biernie!

  • Jeśli dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot.
  • W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark.
  • Jeśli masz plecak, zabezpieczy on plecy.
  • Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz.
  • Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się tak biernie, jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie.
  • Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj, aż niedźwiedź oddali się definitywnie.