1 kwietnia szóstoklasiści napiszą oficjalny egzamin. Dziś udostępniliśmy arkusz sprawdzianu, przygotowany przez ekspertów współpracujących z OKE. Próbny sprawdzian został zorganizowany przez INTERIA.PL, RMF FM i TVP Info. Rozwiązania wraz ze schematem oceniania zostaną opublikowane 25 marca.

REKLAMA

Flisak z Torunia, pierniki i legendy toruńskie - oto motyw przewodni próbnego sprawdzianu szóstoklasisty, który został przeprowadzony dzisiaj na stronach INTERIA.PL i RMF 24, a także w jednej z krakowskich szkół.

Arkusz został opracowany przez ekspertów współpracujących z Okręgową Komisją Egzaminacyjną.

Matematyka na słodko

"Pierniczki 'Katarzynki' przed promocją kosztowały 12 zł za opakowanie. Obniżka stanowiła 1/3 ceny. Ile trzeba zapłacić za 5 takich opakowań w promocji? Sprzedawca otrzymał dwa banknoty i dwie monety i nie wydał reszty. Jakie to były banknoty i monety?" - to treść zadania 21.

W zad. 13 pochylamy się nad przepisem na piernik - bo w życiu codziennym i z taką, a może przede wszystkim z taką, matematyką się stykamy.

"W sklepie są tylko słoiki miodu o wadze 1/2 kg. Cena takiego słoika wynosi 12,50 zł. Ile trzeba zapłacić za miód, by upiec piernik z 1,5 porcji składników?" - brzmi zadanie.

Jak widać, matematyka może być całkiem strawna, a nawet smaczna...

Od legendy do rozwoju cywilizacyjnego

Podczas próbnego sprawdzianu uczniowie musieli również wykazać się umiejętnością obliczania rozmiaru okładki książki "Legendy toruńskie", a także czasu przejazdu z Warszawy do Torunia.

W części humanistycznej pojawiła się legenda o flisaku z Torunia Marioli Jarockiej, a także wiersz Adama Ziemianina - "Prezent imieninowy".

Przytoczonym tekstom towarzyszyły zarówno zadania z rozumienia tekstu, jak i polecenia, które wymagały wykonania obliczeń.

Zadanie 25 (poniżej) sprawdzało umiejętność "określania znaczenia osiągnięć człowieka dla rozwoju cywilizacyjnego".

To jeden ze standardów wymagań egzaminacyjnych. Warto przejrzeć Poradnik Szóstoklasisty, w którym omawiamy te standardy w przyjazny dla czytelnika sposób:

W zad. 25 uczniowie musieli uporządkować zdania, by powstała spójna notatka o historii sprzętu oświetleniowego:

W zad. 24 oraz 26 szóstoklasiści musieli wykazać się umiejętnością pisania.

W krótszej formie należało opisać prezent, o jakim się marzy.

Polecenie wymagało od uczniów uzasadnienia (podania dwóch powodów), dlaczego marzy się akurat o takim przedmiocie.

W zad. 26 chodziło o napisanie listu do koleżanki lub kolegi. W liście trzeba było przedstawić okoliczności otrzymania ciekawego prezentu, a następnie opisać wrażenia, jakie towarzyszyły obdarowanemu.

Które zadanie było najtrudniejsze?

Postanowiliśmy sprawdzić, które zadanie sprawiło uczestnikom próbnego sprawdzianu najwięcej kłopotów.

W tym celu powstała specjalna ankieta. Zastanów się i wybierz tylko jedno zadanie, które twoim zdaniem było najtrudniejsze.