Około 45 minut trwało sobotnie spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Amerykański polityk ok. 13.25 opuścił siedzibę PiS w Warszawie. Był to ostatni punkt jego dwudniowej wizyty w Polsce.
Po spotkaniu w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 ma się odbyć briefing prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który ma dotyczyć także posiedzenia Rady Politycznej ugrupowania. Rada wybrała m.in. nowego szefa Komitetu Wykonawczego PiS. Został nim Krzysztof Sobolewski.
W rozmowie Kaczyńskiego z Tillersonem brał udział m.in. szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który mówił wcześniej dziennikarzom, że spotkanie ma dotyczyć relacji polsko-amerykańskich, polityki międzynarodowej oraz sytuacji w UE.
Dzisiaj podróżując po świecie - o ile tylko mi na to pozwala czas - zawsze spotykam się z ważnymi liderami sektora prywatnego, z byłymi liderami rządu, z bieżącymi liderami politycznymi. Pozwala mi to zrozumieć kwestie w danym kraju o wiele lepiej - powiedział wcześniej Tillerson pytany na konferencji prasowej o swoje spotkanie z Kaczyńskim.
Prezes Kaczyński ma bardzo długą, ważną historię tutaj, w Polsce, w zakresie rozwoju Polski przez ostatnie 20 lat. I chcę zobaczyć, jaka jest jego perspektywa. Dla mnie jest to po prostu możliwość, aby usłyszeć coś nowego od lidera. Zawsze, kiedy mam okazję coś takiego zrobić, to z tego korzystam - podkreślił.
Wcześniej w sobotę szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, a w piątek wieczorem - z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie z Kaczyńskim ma być ostatnim punktem dwudniowej wizyty Rexa Tillersona w Polsce.
Terlecki powiedział w sobotę dziennikarzom w Warszawie, że będzie to "bardzo ważne spotkanie". Była rozmowa z premierem, wczoraj z panem prezydentem (...), ale najważniejszą osobą naszego obozu jest oczywiście Jarosław Kaczyński i na koniec podsumowanie wizyty sekretarza stanu Tillersona będzie właśnie u prezesa Kaczyńskiego - podkreślił szef klubu PiS.
Wcześniej Tillerson spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckiego. Po spotkaniu powiedział m.in. że Polska i Stany Zjednoczone razem są przeciwni Nord Stream 2, "który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzie upolitycznienia energetyki".
Sekretarz stanu USA wziął tez udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, gdzie złożył wieniec. Powiedział tam m.in., że "Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii i nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła".
Rex Tillerson przyleciał do Warszawy w piątek wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Tego dnia wieczorem spotkał się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Po rozmowie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Duda i sekretarz stanu USA uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie, dotyczącą wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.
(ph)