Zarzuty prokuratorskie ws. tajnych więzień CIA w Polsce, spotkanie adwokata z Mariuszem Trynkiewiczem, śmierć 3-latka w Poznaniu i porażka polskich szczypiornistów w meczu o 5. miejsce mistrzostw Europy w Danii - to tylko niektóre informacje, o których pisaliśmy w piątek. Jeżeli nie mieliście czasu, by śledzić najświeższe aktualności, mamy dla Was codzienne podsumowanie najważniejszych wydarzeń!
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie potwierdziła w piątek, że jedna osoba, będąca funkcjonariuszem publicznym, usłyszała zarzuty w śledztwie ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Ze względu na dobro śledztwa, nie ujawniła jednak im jest ta osoba, ani jakie zarzuty jej postawiono. Zarzuty mogą natomiast uwiarygodnić skargę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Złożyli ją przeciw Polsce Palestyńczyk i Saudyjczyk. Abu Zubajda i Abdal Rahim al-Nasziri twierdzą, że w latach 2002-2003 CIA przetrzymywała ich i torturowała w Polsce. Więcej o całej sprawie przeczytasz TUTAJ.
Według nieoficjalnych ustaleń, 3-latek, który zmarł w Poznaniu nie był wcześniej na izbie przyjęć szpitala dziecięcego. Policja przegląda dokumentację oraz nagrania z monitoringu. Według rodziców, dziecko zostało odesłane ze szpitala do lekarza rodzinnego. Tam, mimo pomocy lekarzy z wezwanej karetki pogotowia, zmarło. Sprawą zajmował się Adam Górczewski.
Jest zdrowy - powiedział adwokat Marcin Lewandowski, wyznaczony przez Okręgową Radę Adwokacką w Rzeszowie, po spotkaniu z Mariuszem Trynkiewiczem. Ich rozmowa trwała ok. dwóch godzin. Lewandowski nie chciał jednak ujawnić jej szczegółów. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]
W lutym opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych złożą pozew zbiorowy w sprawie odebranych im zasiłków i prawa do opieki zdrowotnej - dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek. Wypłatę świadczeń obiecał minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Twierdził wówczas, że w kwietniu opiekunowie dostaną zasiłki pielęgnacyjne, także te odebrane im dziewięć miesięcy wcześniej. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Zgodnie z przewidywaniami Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Według autorów wniosku, który poparły wszystkie kluby sejmowej opozycji, minister doprowadził do chaosu i zapaści w ochronie zdrowia. Przeczytaj więcej o debacie i głosowaniu.
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział zmiany personalne w rządzie i amnestię dla uczestników antyrządowych protestów. Oświadczył też, że milicja działa w ramach prawa, a za zamieszki w kraju odpowiadają radykałowie.
Zapowiedziane przez prezydenta przetasowania w rządzie powinny nastąpić już miesiąc temu. Dziś sytuację może uspokoić tylko ustąpienie samego Janukowycza - oświadczył z kolei jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko. To gra pod publiczkę - stwierdził natomiast poseł opozycji Anatolij Hrycenko. Więcej o kolejnym dniu ukraińskiego konfliktu przeczytasz TUTAJ.
Płaton Lebiediew, skazany razem z byłym szefem Jukosu Michaiłem Chodorkowskim jego dawny partner w interesach, wyszedł na wolność. Informacje podała agencja ITAR-TASS, powołując się na Federalną Służbę Więzienną.
Niemiecka policja wszczęła postępowanie przeciwko Robertowi Lewandowskiemu. Wcześniej 17-latek oskarżył piłkarza Borussii Dortmund o pobicie. Do zdarzenia miało dojść w czwartek.
Polscy piłkarze ręczni przegrali z Islandią 27:28 mecz o piąte miejsce podczas mistrzostw Europy w Danii. Smutno skończył się dla nas ten turniej. Trzeci mecz przegrany jedną bramką. Mam nadzieję, że to nas czegoś nauczy - podsumował trener biało-czerwonych Michael Biegler. Jak oceniają spotkanie jego podopieczni? Sprawdź TUTAJ.