Pałac Izraela Poznańskiego, nazywany Łódzkim Luwrem, był otoczony fosą, a jego ogrodzenie przebiegało w zupełnie innym miejscu. W czasie prac renowacyjnych budynku odkryto fragmenty zabytkowej, zdobionej elewacji, położone poniżej poziomu chodnika.

REKLAMA


Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Zobacz łódzki Luwr

Odkrycie było zaskakujące, bo myśleliśmy, że już wszystko wiemy o pałacu - przyznaje dyrektor wydziału kultury łódzkiego magistratu Dagmara Śmigielska - Nagle okazało się, że nasze wyobrażenia musimy skonfrontować z rzeczywistością. Wchodząc do pomieszczeń piwnicznych budynku, widzimy okna i jesteśmy w stanie wytłumaczyć sobie, dlaczego one tak wyglądają, dlaczego nie widzimy więcej. Po czym wchodzi inwestor, odkopuje fundamenty pałacu i widzi coś zupełnie innego.

Po dokonaniu przez nas wykopu, oczom ukazał się oryginalna, ozdobna elewacja Pałacu Poznańskiego - opowiada przedstawiciel wykonawcy Rafał Witczak - I co ciekawe, jest to elewacja nie tynkowana, ale elewacja wykonana z kamienia naturalnego, z piaskowca i na dodatek tak samo żłobiony, kształtowany, jak kamień, który znajduje się na parterze.

Mamy plan, aby udostępnić to odkrycie dla wszystkich odwiedzających Pałac Poznańskiego - zapowiada dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska - Chcemy, we współpracy z wykonawcą i Konserwatorem Zabytków stworzyć rodzaj zabudowy ze szklanych tafli, aby każdy mógł zajrzeć w głąb i zobaczyć tę zabytkową elewację.