Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że na początku września w parlamencie zostanie zorganizowana konferencja z udziałem polityków i ekspertów poświęcona Trybunałowi Konstytucyjnemu.

REKLAMA


Będzie konferencja ekspertów

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że wspólnie z Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz Donaldem Tuskiem na początku września w parlamencie będą organizować konferencję ekspertów. Naprawdę najwybitniejszych, jacy w Polsce są, z którymi będziemy wspólnie zastanawiać się - politycy i eksperci, co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym - powiedział Hołownia. Myślę, że dzisiaj takiego planu, takiej mapy drogowej wobec tego kaskadowo opadającego kryzysu, który mamy w Trybunale bardzo potrzebujemy - dodał.

Niekończąca się historia

Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej stwierdził, że mamy do czynienia z "niekończącą się historią z TK" oraz że działania Trybunału "obserwujemy z coraz większym niepokojem".

W tym kontekście wskazał na próbę "usunięcia z obrotu prawnego przez TK specustawy ukraińskiej". To już jest jakby kolejna granica, której wydawałoby się nie można przekroczyć, a okazuje się, że jednak można - ocenił Hołownia.

Dodał jednocześnie, że specustawę przyjęto wspólnym wysiłkiem wszystkich sił politycznych i ustawa jest fundamentem, na którym opiera się codzienne funkcjonowanie Ukraińców w Polsce.

Wszystkie ustawy bez udziału polityków PiS

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że będzie kierował do TK wszystkie ustawy, które Sejm przyjmie bez udziału polityków PiS: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Pod koniec zeszłego roku zostali oni skazani prawomocnym wyrokiem, a marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o wygaśnięciu ich mandatów poselskich. Prezydent wskazał, że obaj politycy zostali przez niego skutecznie ułaskawieni już w 2015 roku, gdy w ich sprawie zapadł wyrok w I instancji, wobec czego ich mandaty poselskie nie mogły zostać skutecznie wygaszone.

Wśród ustaw skierowanych przez prezydenta po tej zapowiedzi do TK, w trybie następczym, była nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

6 marca Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy".

W końcu lipca Sejm przyjął dwie ustawy mające na celu zreformowanie Trybunał Konstytucyjny, następnie poprawki do tych ustaw wprowadził Senat. Obecnie poprawki te oczekują na rozpatrzenie przez Sejm. W Senacie trwają prace nad projektem zmiany konstytucji w sprawie TK.