Szybkie testy w kierunku małpiej ospy rozpoczną się za tydzień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Do tej pory w Polsce potwierdzono jeden przypadek tej choroby. Siedem kolejnych osób przebywa w stołecznej placówce z podejrzeniem małpiej ospy.

REKLAMA

Za tydzień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym wykorzystywany będzie szybki test PCR, który w ciągu 4 godzin da odpowiedź, czy konkretna osoba jest zakażona wirusem małpy ospy. Teraz takie próbki muszą być przewożone do Holandii i cała procedura trwa nawet kilka dni.

Test polega na pobieraniu wymazu ze skóry - z miejsca, w którym pojawiła się wysypka - tłumaczy dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego Agnieszka Kujawska-Misiąg. To może być wymaz nawet z krosty, ze zmiany, która występuje na skórze - dodaje.

Specjaliści uspokajają, że ryzyko zarażenia się wirusem małpiej ospy jest dużo niższe niż zakażenia się koronawirusem. I dodają, że w obecnej sytuacji, gdy dochodzi do wielu bezpośrednich kontaktów, trzeba być gotowym, iż przypadków małpiej ospy - będzie więcej.

Małpia ospa. Objawy, leczenie, zapobieganie

Małpia ospa to rzadka choroba wywoływana przez wirus małpiej ospy, który przenosi się między zwierzętami i ludźmi. Objawy pojawiają się po 7-14 dniach od zakażenia. Wczesne objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Wysypka i zmiany chorobowe występują po jednym do trzech dni od momentu zaobserwowania pierwszych objawów. Wysypka często zaczyna się na twarzy, a następnie pojawia się na innych częściach ciała. Objawy mogą utrzymywać się przez dwa do czterech tygodni.

Małpia ospa przenosi się, gdy zakażona osoba ma kontakt ze zwierzęciem lub człowiekiem zarażonym wirusem albo z materiałami (takimi jak odzież i pościel), które zawierają wirusa. Wirus rozprzestrzenia się przez duże krople z dróg oddechowych i płyny ustrojowe.

Ogólnie rzecz biorąc, małpia ospa występuje bardzo rzadko, ale można jej zapobiegać poprzez:

  • unikanie kontaktu z osobami, które mogą być chore
  • unikanie kontaktu z materiałami, takimi jak pościel, które były używane przez osobę chorą
  • częste mycie rąk wodą z mydłem lub używanie środków odkażających do rąk
  • noszenie maseczki na twarz w pobliżu innych osób.

Szczepionka przeciw ospie wietrznej może również pomóc w ochronie przed zachorowaniem na małpią ospę.

W przypadku wystąpienia choroby grypopodobnej, z wysypką na twarzy i ciele oraz obrzękiem węzłów chłonnych, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Obecnie nie ma celowanego leczenia małpiej ospy. Stosuje się leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi lekami: przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi czy przeciwświądowymi.